Mossad byl Mengelemu na stopě. Nechal ho uprchnout

mih
3. 9. 2008 10:20
Izraelští agenti upřednostnili zatčení Eichmanna

Jeruzalém - Agenti izraelské rozvědky Mossad v roce 1960 našli úkryt nechvalně proslulého nacistického doktora Josefa Mengeleho, nakonec ho však nechali uprchnout.

Tiskové agentuře AP to v rozhovoru řekl jednaosmdesátiletý ministr současné izraelské vlády a tehdejší agent Rafi Eitan. Izraelská tajná služba tehdy podle něj našla Mengeleho bydliště v argentinském Buenos Aires.

Mengele údajně přebýval v Argentině pod falešnou identitou, agentům se ho podařilo vyfotografovat a znali jeho adresu.

Mossad ho objevil v době, kdy se v Argentině chystal zatknout dalšího nacistického zločince Adolfa Eichmanna, jednoho ze strůjců takzvaného konečného řešení židovské otázky.

Právě proto údajně Mossad nechal Mengeleho prchnout. Jeho zatčení by totiž mohlo plán na zadržení Eichmanna zhatit. A pro Izraelce tehdy podle Eitana mělo zadržení Eichmanna větší cenu.

Ani zadržení obou zločinců současně agenti nechtěli riskovat kvůli riziku, že by se nakonec nepodařilo zatknout žádného z nich.

 „Pokud provádíte jednu akci, vystavujete se určitému riziku. A pokud provádíte v jednom okamžiku dvě akce, vystavujete se riziku dvojnásobnému … a to nejen pro onu druhou akci, ale i pro tu první," prohlásil nyní bývalý agent Eitan.

Eichmanna agenti skutečně zadrželi, nacista poté stanul před izraelským soudem a byl popraven. Mengele po zatčení Eichmanna z Buenos Aires i se svou ženou uprchl. Podle tehdejšího agenta Eitana Mossad po nějakém čase nalezl Mengeleho stopu v Brazílii. Zadržet se jim ho však nepovedlo.

Josef Mengele, přezdívaný „anděl smrti", prováděl během druhé světové války sadistické experimenty na vězních v táboře v Osvětimi.

Po 34 letech na útěku zemřel v roce 1979 v Brazílii. Odborníci po několika letech potvrdili, že nalezené ostatky byly skutečně jeho.

 

Právě se děje

Další zprávy