Mossad byl Mengelemu na stopě. Nechal ho uprchnout

mih
3. 9. 2008 10:20
Izraelští agenti upřednostnili zatčení Eichmanna

Jeruzalém - Agenti izraelské rozvědky Mossad v roce 1960 našli úkryt nechvalně proslulého nacistického doktora Josefa Mengeleho, nakonec ho však nechali uprchnout.

Tiskové agentuře AP to v rozhovoru řekl jednaosmdesátiletý ministr současné izraelské vlády a tehdejší agent Rafi Eitan. Izraelská tajná služba tehdy podle něj našla Mengeleho bydliště v argentinském Buenos Aires.

Mengele údajně přebýval v Argentině pod falešnou identitou, agentům se ho podařilo vyfotografovat a znali jeho adresu.

Mossad ho objevil v době, kdy se v Argentině chystal zatknout dalšího nacistického zločince Adolfa Eichmanna, jednoho ze strůjců takzvaného konečného řešení židovské otázky.

Právě proto údajně Mossad nechal Mengeleho prchnout. Jeho zatčení by totiž mohlo plán na zadržení Eichmanna zhatit. A pro Izraelce tehdy podle Eitana mělo zadržení Eichmanna větší cenu.

Ani zadržení obou zločinců současně agenti nechtěli riskovat kvůli riziku, že by se nakonec nepodařilo zatknout žádného z nich.

 „Pokud provádíte jednu akci, vystavujete se určitému riziku. A pokud provádíte v jednom okamžiku dvě akce, vystavujete se riziku dvojnásobnému … a to nejen pro onu druhou akci, ale i pro tu první," prohlásil nyní bývalý agent Eitan.

Eichmanna agenti skutečně zadrželi, nacista poté stanul před izraelským soudem a byl popraven. Mengele po zatčení Eichmanna z Buenos Aires i se svou ženou uprchl. Podle tehdejšího agenta Eitana Mossad po nějakém čase nalezl Mengeleho stopu v Brazílii. Zadržet se jim ho však nepovedlo.

Josef Mengele, přezdívaný „anděl smrti", prováděl během druhé světové války sadistické experimenty na vězních v táboře v Osvětimi.

Po 34 letech na útěku zemřel v roce 1979 v Brazílii. Odborníci po několika letech potvrdili, že nalezené ostatky byly skutečně jeho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy