Moskvané protestovali proti plánu na zboření "chruščovek". Požadují i rezignaci starosty Sobjanina

ČTK ČTK
14. 5. 2017 17:59
Přes 10 tisíc obyvatel ruského hlavního města protestovalo v neděli proti chystané demolici bytových domů z dob sovětského vůdce Nikity Chruščova, tzv. "chruščovek". Moskevská radnice tento krok odůvodňuje zchátralostí a zastaralostí budov. Demonstranti tento krok odmítli a požadovali rezignaci moskevského starosty Sergeje Sobjanina. Realizace projektu bude stát podle moskevské radnice kolem 300 milionu rublů, tj. v přepočtu 127,6 milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Víc než 10 tisíc lidí vyrazilo v neděli do ulic Moskvy, aby protestovali proti kontroverznímu plánu, podle kterého chce město zbourat desítky let staré bytové domy z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova přezdívané chruščovky.

Informovala o tom agentura AP. Bourání může připravit o domov až 1,6 milionu lidí, tedy 13 procent obyvatel metropole.

Demonstranti protestovali proti pravděpodobně největšímu projektu rekonstrukce v Rusku. Projekt počítá se stržením celé čtvrti jednoduchých, převážně panelových staveb z doby Sovětského svazu.

Moskevská radnice trvá na tom, že budovy jsou příliš zchátralé a zastaralé. Řada obyvatel města i občanských aktivistů ale považuje plán za lest, která má uvolnit cestu k vytvoření ghetta s výškovými budovami v jedné z nejvíc zalesněných moskevských čtvrtí.

Moskvané nesli v neděli na demonstraci vlajky svých čtvrtí, transparenty vyjadřující nesouhlas s demolicí a hlasitě volali po rezignaci moskevského starosty Sergeje Sobjanina, který je spojencem prezidenta Vladimira Putina.

Pětipodlažní budovy postavené v 50. a 60. letech minulého století měly v éře sovětského vůdce Nikity Chruščova vyřešit krizi bydlení.

Teď by mělo být zbořeno 8 tisíc z nich. Město na realizaci projektu vyčlenilo 300 milionů rublů (127,6 milionu korun), nová výstavba má přijít až na 2,4 bilionu rublů.

Podle moskevské radnice bude podmínkou pro zbourání souhlas obyvatelů domu. Vybraný dům strhnou pouze v případě, že většina jeho obyvatel bude se stržením souhlasit.

Na vrcholu 354 metrů vysokého mrakodrapu OKO Tower si mohou návštěvníci užít zároveň bruslení a kochat se pohledem na ruskou metropoli. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy