Moskva znárodňuje honosné rezidence na Krymu

ČTK ČTK
6. 4. 2014 14:29
Zestátnění prý čeká i slavný Livadijský palác v Jaltě, kde se v posledním roce druhé světové války konalo historické setkání Franklina Roosevelta, Winstona Churchilla a Josifa Stalina.
Livadijský palác v Jaltě.
Livadijský palác v Jaltě. | Foto: Reuters

Moskva/Sevastopol - Rusko na Krymu znárodnilo několik honosných rezidencí, v nichž v minulých desetiletích pobývali nejvyšší představitelé samostatné Ukrajiny a Sovětského svazu i četní zahraniční státníci.

V neděli to oznámila rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Do soupisu ruského státního majetku se podle moskevského rozhlasu už dostala rezidence Zarja v lázeňském komplexu Foros na jižním cípu Krymu, kde byl během puče konzervativního křídla komunistické strany v roce 1991 internován tehdejší prezident Michail Gorbačov.

V témže objektu v posledních dvou letech trávil dovolenou nedávno svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Juščenkova rezidence

Zestátnění prý čeká i slavný Livadijský palác v Jaltě, kde se v posledním roce druhé světové války konalo historické setkání amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta, britského ministerského předsedy Winstona Churchilla a sovětského vůdce Josifa Stalina.

Viktor Juščenko.
Viktor Juščenko. | Foto: Reuters

Nedaleko Forosu převedli ruští úředníci do rukou státu rezidenci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, a to včetně včelích úlů, o které hrdina prozápadní oranžové revoluce z roku 2004 nadšeně pečoval.

V sousedním objektu, rovněž zestátněném, našla v roce 2008 během války Gruzie s Ruskem útočiště manželka tehdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

Zestátnění neušel ani Jusupovský palác, kde v roce 1945 během Jaltské konference žil Stalin. Do držení ruského státu přešly i luxusní vily v krymských letoviscích Jevpatorija, Feodosija a Alušta.

Všechny objekty nyní zkoumají ruští odborníci a finanční experti, jejichž dobrozdání je k zařazení budov do soupisu státního majetku potřebné, uvedla stanice Echo Moskvy.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy