Polsko posiluje bezpečnost, v zemi bude víc vojáků NATO

ČTK ČTK
5. 4. 2014 18:30
"Už nediskutujeme o tom, zda k takovému kroku dojde, ale jakou bude mít podobu a kdy se uskuteční," řekl polský premiér Donald Tusk.
Dny NATO. Ilustrační foto.
Dny NATO. Ilustrační foto. | Foto: Natodays.cz

Varšava - Severoatlantická aliance během několika příštích týdnů posílí svou přítomnost v Polsku. Varšavské televizi TVN to v sobotu řekl premiér Donald Tusk. Polsko tak chce posílit svou bezpečnost po ruské anexi Krymu, která v zemích bezprostředně sousedících s Ukrajinou vyvolala velké bezpečnostní obavy.

"Posílení NATO v Polsku je hotový fakt a bude viditelné v příští dnech a týdnech. Už nediskutujeme o tom, zda k takovému kroku dojde, ale jakou bude mít podobu a kdy se uskuteční," řekl premiér.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski nedávno prohlásil, že Polsko by plně uspokojilo rozmístění dvou armádních brigád NATO na jeho území. Opatření takového rozsahu ale analytici vylučují.

Americký ministr obrany Chuck Hagel před několika dny prohlásil, že Spojené státy v reakci na ruskou expanzi na Krymu zvažují přesun jedné brigády do východní Evropy. USA v roce 2012 v naději na oteplení ve vztazích s Ruskem dvě ze čtyř svých brigád z Evropy odvolaly.

Podle agentury Reuters ale spíše než k trvalému zvýšení stavu spojeneckých vojsk ve východní Evropě přikročí aliance k častější rotaci jednotek a k intenzívnějšímu výcviku sil rychlého nasazení.

V březnu Spojené státy na žádost Varšavy vyslaly do Polska dvanáct letounů F-16 a 300 vojáků. Do té doby se američtí vojáci v Polsku jen podíleli na vojenském výcviku, zejména v rámci přípravy armádních pilotů. Do roku 2018 chce Pentagon v Polsku rozmístit prvky amerického protiraketového štítu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy