Před sto lety a dnes: Švýcarské ledovce mizí před očima, odhady jsou alarmující

Pohled na stejné místo s odstupem sta let.
Oproti celosvětovému průměru se Švýcarsko otepluje až dvakrát rychleji. Místní ledovce začaly mizet už po roce 1850, od roku 2011 ale tání zrychlilo, tvrdí vědci citovaní švýcarským veřejnoprávním portálem Swissinfo. Pět set ledovců už je nenávratně pryč. Na fotografii je zachycen ledovec Aletsch mezi lety 1860 a 1877.
Snímek zachycuje ledovec Aletsch v současné době. Pokud nedojde ke snížení emisí oxidu uhličitého, tak vláda odhaduje, že do konce století zmizí 90 procent ze zbývajících 1500 ledovců. Jejich tání bude mít podle agentury Reuters vliv na hladinu vodních toků, může zapříčinit i pády kamenů ze skal.
Aletsch ledovec v roce 1856.
Stejné místo o 163 let později.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters dap Zahraničí, Reuters, dap
1. 12. 2019 11:15
S výraznými dopady klimatických změn se potýká i Švýcarsko, které se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Zemi trápí dlouhodobé tání sněhu a ledu. Ubývá i množství ledovců, které lákají turisty. Podívejte se na fotografie, které výrazné změny v Alpách zachycují.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy