Před sto lety a dnes: Švýcarské ledovce mizí před očima, odhady jsou alarmující

Pohled na stejné místo s odstupem sta let.
Oproti celosvětovému průměru se Švýcarsko otepluje až dvakrát rychleji. Místní ledovce začaly mizet už po roce 1850, od roku 2011 ale tání zrychlilo, tvrdí vědci citovaní švýcarským veřejnoprávním portálem Swissinfo. Pět set ledovců už je nenávratně pryč. Na fotografii je zachycen ledovec Aletsch mezi lety 1860 a 1877.
Snímek zachycuje ledovec Aletsch v současné době. Pokud nedojde ke snížení emisí oxidu uhličitého, tak vláda odhaduje, že do konce století zmizí 90 procent ze zbývajících 1500 ledovců. Jejich tání bude mít podle agentury Reuters vliv na hladinu vodních toků, může zapříčinit i pády kamenů ze skal.
Aletsch ledovec v roce 1856.
Stejné místo o 163 let později.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters dap Zahraničí, Reuters, dap
1. 12. 2019 11:15
S výraznými dopady klimatických změn se potýká i Švýcarsko, které se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Zemi trápí dlouhodobé tání sněhu a ledu. Ubývá i množství ledovců, které lákají turisty. Podívejte se na fotografie, které výrazné změny v Alpách zachycují.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy