reklama
 
 

Soud v Moskvě prodloužil vazbu Američanovi, který je obviněn ze špionáže

22. 2. 2019 13:39
Moskevský soud v pátek prodloužil do 28. května vyšetřovací vazbu Paulu Whelanovi, občanovi čtyř západních států, který je v Rusku obviněn ze špionáže. Oznámila to agentura TASS s tím, že samo jednání soudu se odehrálo za zavřenými dveřmi. Whelan má občanství USA, Británie, Irska a Kanady.

Whelana zatkli loni 28. prosince agenti ruské tajné služby FSB v moskevském hotelu Metropol, když mu údajně jeden ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Za špionáž hrozí Whelanovi až dvacetileté vězení. Rodina 48letého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty tvrdí, že je nevinný. Whelan prý jel do Ruska na svatbu svého přítele.

Whelanův obhájce Vladimir Žerebjonkov podle agentury Rapsi novinářům řekl, že jeho klient, který opravdu přijel do Ruska na svatbu přítele, se ubytoval v moskevském hotelu, kde mu předali paměťovou kartu se snímky a záběry ohledně ruské kultury, o kterou se zajímal. Na nosiči byly i utajené údaje, ale jeho klient vůbec nestačil flash disk použít, protože jej hned zatkli.

Whelan podle advokáta trvá na tom, že je nevinen a že došlo k nějaké chybě. Whelan se podle něj narodil v Kanadě a americké občanství získal poté, co se zaměstnal u americké policie. Další dvě občanství získal kvůli tomu, že děd se narodil v Irsku a rodiče v Británii.

Advokát řekl dnes novinářům ještě před zasedáním soudu, že jeho klienta shledali znalci jako příčetného a že FSB prodloužila vyšetřování do 28. května, dokdy i žádala soud o prodloužení vazby.

autor: ČTK | 22. 2. 2019 13:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama