Soud v Moskvě prodloužil vazbu Američanovi, který je obviněn ze špionáže

ČTK ČTK
22. 2. 2019 13:39
Moskevský soud v pátek prodloužil do 28. května vyšetřovací vazbu Paulu Whelanovi, občanovi čtyř západních států, který je v Rusku obviněn ze špionáže. Oznámila to agentura TASS s tím, že samo jednání soudu se odehrálo za zavřenými dveřmi. Whelan má občanství USA, Británie, Irska a Kanady.
Paul Whelan obviněný ze špionáže na ruském území.
Paul Whelan obviněný ze špionáže na ruském území. | Foto: Reuters

Whelana zatkli loni 28. prosince agenti ruské tajné služby FSB v moskevském hotelu Metropol, když mu údajně jeden ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Za špionáž hrozí Whelanovi až dvacetileté vězení. Rodina 48letého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty tvrdí, že je nevinný. Whelan prý jel do Ruska na svatbu svého přítele.

Whelanův obhájce Vladimir Žerebjonkov podle agentury Rapsi novinářům řekl, že jeho klient, který opravdu přijel do Ruska na svatbu přítele, se ubytoval v moskevském hotelu, kde mu předali paměťovou kartu se snímky a záběry ohledně ruské kultury, o kterou se zajímal. Na nosiči byly i utajené údaje, ale jeho klient vůbec nestačil flash disk použít, protože jej hned zatkli.

Whelan podle advokáta trvá na tom, že je nevinen a že došlo k nějaké chybě. Whelan se podle něj narodil v Kanadě a americké občanství získal poté, co se zaměstnal u americké policie. Další dvě občanství získal kvůli tomu, že děd se narodil v Irsku a rodiče v Británii.

Advokát řekl dnes novinářům ještě před zasedáním soudu, že jeho klienta shledali znalci jako příčetného a že FSB prodloužila vyšetřování do 28. května, dokdy i žádala soud o prodloužení vazby.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy