Přísně tajné dokumenty EU a NATO v Kremlu? Přední belgický špion prý donášel Rusům

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 2. 2019 13:06
Přísně tajné dokumenty Evropské unie i Severoatlantické aliance se mohly dostat do rukou Ruska. Naznačuje to špionážní aféra, která otřásla belgickými tajnými službami. Právě v belgické metropoli Bruselu sídlí NATO i nejdůležitější instituce EU.
Belgická policie - ilustrační foto.
Belgická policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejmenovaný major z externího oddělení belgického vojenského zpravodajství (ADIV) byl obviněn, že pracoval pro Rusko. Je podezřelý z toho, že předával tajné informace srbské ženě, údajné ruské agentce.

Mezitím má problémy i šéf kontrašpionáže ADIV Clement Vandenborre, který byl obviněn, že nevhodně nakládal s citlivými dokumenty a nezákonně je skartoval. Vandenborre obvinění odmítl. O případu informoval belgický deník De Morgen.

Instituce NATO i Evropské unie chrání před zahraničními špióny belgická civilní tajná služba. Odborníci připouštějí, že je to nesmírně složitý úkol. "Brusel předstihl Vídeň a ve městě je větší přítomnost zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než ve Vídni," prohlásil například loni šéf rakouské zpravodajské služby BVT Peter Gridling. Vídeň byla během studené války pověstná tím, že se v ní pohybovali špióni z obou stran takzvané železné opony.

Už před deseti lety tehdejší šéf belgické civilní tajné služby Alain Winants pro server EUObserver řekl, že "intenzita špionáže ze strany Ruska, ale i ze zemí, jako je Čína a některé další, je v Belgii na úrovni dob studené války".

V Bruselu se nejspíš pohybuje 200 ruských a 250 čínských špiónů, odhaduje Evropská služba pro vnější činnost v dokumentu, který cituje německý deník Die Welt.

Že je špionáž v Bruselu velkým rizikem, ilustruje například skutečnost, že návštěvníci britského velvyslanectví při Evropské unii musí na vrátnici nechat své mobilní telefony. Úředníci evropských institucí, kteří pracují s citlivými dokumenty, zase běžně zatahují rolety oken svých kanceláří. Důvodem je hrozba, že zpoza okna mohou jejich práci filmovat drony.

Pokud major z belgické vojenské tajné služby skutečně předával informace Rusům, mohla se Moskva dostat k velmi citlivým materiálům. Šlo by o největší špionážní skandál od roku 2009, kdy byl z práce pro Rusko usvědčen Herman Simm, pracovník estonského ministerstva obrany. Rusům předal celkem 386 dokumentů, které se nějakým způsobem týkaly NATO a EU. Některé nesly označení "důvěrné" či "tajné", upozorňuje server EUObserver.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy