Přísně tajné dokumenty EU a NATO v Kremlu? Přední belgický špion prý donášel Rusům

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 2. 2019 13:06
Přísně tajné dokumenty Evropské unie i Severoatlantické aliance se mohly dostat do rukou Ruska. Naznačuje to špionážní aféra, která otřásla belgickými tajnými službami. Právě v belgické metropoli Bruselu sídlí NATO i nejdůležitější instituce EU.
Belgická policie - ilustrační foto.
Belgická policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejmenovaný major z externího oddělení belgického vojenského zpravodajství (ADIV) byl obviněn, že pracoval pro Rusko. Je podezřelý z toho, že předával tajné informace srbské ženě, údajné ruské agentce.

Mezitím má problémy i šéf kontrašpionáže ADIV Clement Vandenborre, který byl obviněn, že nevhodně nakládal s citlivými dokumenty a nezákonně je skartoval. Vandenborre obvinění odmítl. O případu informoval belgický deník De Morgen.

Instituce NATO i Evropské unie chrání před zahraničními špióny belgická civilní tajná služba. Odborníci připouštějí, že je to nesmírně složitý úkol. "Brusel předstihl Vídeň a ve městě je větší přítomnost zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než ve Vídni," prohlásil například loni šéf rakouské zpravodajské služby BVT Peter Gridling. Vídeň byla během studené války pověstná tím, že se v ní pohybovali špióni z obou stran takzvané železné opony.

Už před deseti lety tehdejší šéf belgické civilní tajné služby Alain Winants pro server EUObserver řekl, že "intenzita špionáže ze strany Ruska, ale i ze zemí, jako je Čína a některé další, je v Belgii na úrovni dob studené války".

V Bruselu se nejspíš pohybuje 200 ruských a 250 čínských špiónů, odhaduje Evropská služba pro vnější činnost v dokumentu, který cituje německý deník Die Welt.

Že je špionáž v Bruselu velkým rizikem, ilustruje například skutečnost, že návštěvníci britského velvyslanectví při Evropské unii musí na vrátnici nechat své mobilní telefony. Úředníci evropských institucí, kteří pracují s citlivými dokumenty, zase běžně zatahují rolety oken svých kanceláří. Důvodem je hrozba, že zpoza okna mohou jejich práci filmovat drony.

Pokud major z belgické vojenské tajné služby skutečně předával informace Rusům, mohla se Moskva dostat k velmi citlivým materiálům. Šlo by o největší špionážní skandál od roku 2009, kdy byl z práce pro Rusko usvědčen Herman Simm, pracovník estonského ministerstva obrany. Rusům předal celkem 386 dokumentů, které se nějakým způsobem týkaly NATO a EU. Některé nesly označení "důvěrné" či "tajné", upozorňuje server EUObserver.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy