Kvůli hrozbě bombovým útokem policie v Moskvě vyklidila nákupní centra, šlo o planý poplach

ČTK ČTK
18. 2. 2016 23:36
Tisíce zákazníků dnes po anonymních telefonických hrozbách evakuovali policisté v Moskvě a okolí z tuctu nákupních středisek. Prověřovali také jednu z budov prezidentské kanceláře. Nakonec se podle policie ukázalo, že šlo o planý poplach. Podezřelý z falešného poplachu, který se týkal prezidentské kanceláře, byl dopaden, po dalším se pátrá.
Obchodní centrum GUM v Moskvě, ilustrační foto.
Obchodní centrum GUM v Moskvě, ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva - Moskevští policisté dnes evakuovali tisíce zákazníků z tuctu nákupních středisek v metropoli i v okolí a prověřovali také jednu z budov prezidentské kanceláře na adrese někdejšího ústředního výboru komunistické strany.

Vyklizen byl podle agentury Interfax i slavný obchodní dům GUM naproti Kremlu na Rudém náměstí. Nakonec se podle policie ukázalo, že šlo o planý poplach po anonymních telefonických hrozbách bombovými útoky.

"Kontrolu v komplexu budov na Starém náměstí uskutečňovali experti federální ochranky, kteří odpovídají za bezpečnost prvních mužů státu. Pracovníci prezidentské kanceláře během prověrky pokračovali v práci," uvedla agentura Interfax.

Podle mluvčího ochranky šlo o "standardní preventivní opatření" po anonymním telefonátu, ale žádná bomba se nenašla. Později agentura doplnila, že podezřelý z falešného poplachu, který se týkal prezidentské kanceláře, byl dopaden.

Bomby se nenašly

Policejní zdroje agentuře TASS potvrdily i prověřování bombového poplachu ve všech moskevských obchodech Auchan. V jednom z nákupních středisek, Kuncevo Plazza, podle očitých svědků nakrátko vypukla panika. Na místě byli policisté se psy cvičenými na hledání výbušnin.

Podle listu Moskovskij komsomolec se prý v jednom nákupním středisku našel balík obsahující předměty připomínající výbušné zařízení a mobilní telefon, který by mohl posloužit k odpálení. Oficiálně však tato informace potvrzena nebyla.

Velitelství moskevské policie posléze uvedlo, že žádné bomby, o kterých hovořil anonym volající na policejní linku, se v nákupních centrech nenašly. Policie po autorovi tohoto falešného poplachu pátrá.

Server Newsru.com připomněl, že podobné evakuace nákupních středisek v Moskvě se odehrály i minulý týden.

Před časem ruská metropole zažila několik teroristických útoků s desítkami obětí na životech.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 45 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy