Kvůli hrozbě bombovým útokem policie v Moskvě vyklidila nákupní centra, šlo o planý poplach

ČTK ČTK
18. 2. 2016 23:36
Tisíce zákazníků dnes po anonymních telefonických hrozbách evakuovali policisté v Moskvě a okolí z tuctu nákupních středisek. Prověřovali také jednu z budov prezidentské kanceláře. Nakonec se podle policie ukázalo, že šlo o planý poplach. Podezřelý z falešného poplachu, který se týkal prezidentské kanceláře, byl dopaden, po dalším se pátrá.
Obchodní centrum GUM v Moskvě, ilustrační foto.
Obchodní centrum GUM v Moskvě, ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva - Moskevští policisté dnes evakuovali tisíce zákazníků z tuctu nákupních středisek v metropoli i v okolí a prověřovali také jednu z budov prezidentské kanceláře na adrese někdejšího ústředního výboru komunistické strany.

Vyklizen byl podle agentury Interfax i slavný obchodní dům GUM naproti Kremlu na Rudém náměstí. Nakonec se podle policie ukázalo, že šlo o planý poplach po anonymních telefonických hrozbách bombovými útoky.

"Kontrolu v komplexu budov na Starém náměstí uskutečňovali experti federální ochranky, kteří odpovídají za bezpečnost prvních mužů státu. Pracovníci prezidentské kanceláře během prověrky pokračovali v práci," uvedla agentura Interfax.

Podle mluvčího ochranky šlo o "standardní preventivní opatření" po anonymním telefonátu, ale žádná bomba se nenašla. Později agentura doplnila, že podezřelý z falešného poplachu, který se týkal prezidentské kanceláře, byl dopaden.

Bomby se nenašly

Policejní zdroje agentuře TASS potvrdily i prověřování bombového poplachu ve všech moskevských obchodech Auchan. V jednom z nákupních středisek, Kuncevo Plazza, podle očitých svědků nakrátko vypukla panika. Na místě byli policisté se psy cvičenými na hledání výbušnin.

Podle listu Moskovskij komsomolec se prý v jednom nákupním středisku našel balík obsahující předměty připomínající výbušné zařízení a mobilní telefon, který by mohl posloužit k odpálení. Oficiálně však tato informace potvrzena nebyla.

Velitelství moskevské policie posléze uvedlo, že žádné bomby, o kterých hovořil anonym volající na policejní linku, se v nákupních centrech nenašly. Policie po autorovi tohoto falešného poplachu pátrá.

Server Newsru.com připomněl, že podobné evakuace nákupních středisek v Moskvě se odehrály i minulý týden.

Před časem ruská metropole zažila několik teroristických útoků s desítkami obětí na životech.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy