Moskevská policie rozehnala oslavu Hitlerových narozenin

ČTK ČTK
20. 4. 2015 21:47
Mezi zadrženými účastníky akce je i vůdce největší ruské ultrapravicové organizace Rusové (Russkije) Dmitrij Ďomuškin.
Členové Slovanského svazu se projevují během pochodu, který jejich hnutí uspořádalo v Moskvě u příležitosti oslav Dne národní jednoty
Členové Slovanského svazu se projevují během pochodu, který jejich hnutí uspořádalo v Moskvě u příležitosti oslav Dne národní jednoty | Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie dnes rozehnala shromáždění pravicových radikálů a příslušníků neonacistických skupin, kteří v klubu nedaleko moskevského centra oslavovali dnešní narozeniny nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Oznámil to moskevský rozhlas.

Mezi zadrženými účastníky akce je i vůdce největší ruské ultrapravicové organizace Rusové (Russkije) Dmitrij Ďomuškin.

Server LifeNews oznámil, že bylo zadrženo celkem asi čtyřicet lidí, kteří se chystali vyrazit do ulic k demonstrativnímu pochodu. V klubu, kde se shromáždění konalo, policie zabavila Hitlerovy portréty, extremistickou literaturu, prapory s hákovým křížem a zbraně.

Šestatřicetiletý Ďomuškin, který sám sebe označuje za nacionálního socialistu, je rovněž předsedou zakázané ruské organizace Slovanský svaz a organizátorem takzvaných Ruských pochodů, které pořádá v Moskvě. Zatím poslední se za účasti několika tisíc ruských nacionalistů konal předloni v listopadu.

Od června 2013 byl Ďomuškin trestně stíhán za extremismus a maření soudního rozhodnutí. Letos v březnu byl odsouzen k vysoké pokutě, ale trest byl zrušen kvůli promlčení.

Ruské ministerstvo vnitra vydalo v minulých dnech varování, že během dubna a května lze očekávat zvýšenou aktivitu extremistů. Příčinou může být kromě květnových oslav výročí konce války i výročí Hitlerova narození, upozornilo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy