Hajlování pod Totenkopfem. Moskvou táhli nacionalisté

Jiří Just Jiří Just
4. 11. 2013 16:30
Reportáž z prvního Ruského pochodu po útoku na imigranty v Birjuljovu.
Ruský pochod v Moskvě.
Ruský pochod v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Na jihozápadě Moskvy vlály znovu vlajky s Totenkopfem a slovanskou svastikou. Slavil se svátek národní jednoty, čtvrtí Ljublino prošel Ruský pochod.

Ruští nacionalisté tak demonstrují svou sílu. Ještě před dvěma lety se jim dařilo přilákat nejvíc odpůrců Kremlu ze všech opozičních uskupení v Rusku.

Letošní Ruský pochod provázely obavy. Není to ani měsíc, co v moskevské čtvrti Birjuljovo začaly národnostně motivované nepokoje. A negativní nálady proti pracovním imigrantům z asijských republik bývalého SSSR v ruské společnosti stále sílí.

Buďto však Moskvané nechtějí mít nic společného s nacionalisty, nebo pochod na předměstí není jejich "šálek kávy" - drtivou většinu z přibližně 8 000 pochodujících tvořili stoupenci krajní pravice. "Běžní" Moskvané, kteří se dříve pochodu účastnili, mezi demonstranty tentokrát chyběli.

Foto: Jiří Just

Moskva Moskvanům?

Holohlaví mladíci ve sportovním oblečení se do Ljublina začali sjíždět krátce před polednem. Do začátku pochodu zbývalo dost času, extremisté s vizáží fotbalových chuligánů se pod zamračeným nebem přesto aktivně rozehřívali.

"Rusko Rusům! Moskva Moskvanům!" skandovali mladíci před transparentem s nápisem "Dnes mešita, zítra džihád". Někteří se přitom neudrželi a zvedali ruce k nebi po vzoru nacistického pozdravu. Policisté stojící nedaleko jen nečinně přihlíželi.

Ruský pochod v Moskvě.
Ruský pochod v Moskvě. | Foto: Reuters

"Kdyby se sami slyšeli. Jací to jsou Moskvané?" neodpustí si komentář na adresu rozvášněných nacionalistů pár ve středních letech, který tudy zrovna prochází.

Když po výkřicích "Sláva Rusi!" mladíci spustili sovětskou Katjušu, manželé náhlý kontrast nevydrželi, otočili se a odešli.

Ruský pochod v Moskvě
Ruský pochod v Moskvě | Foto: Jiří Just

Ruská vlajka není in

Ruský pochod je přehlídka ruského nacionalismu. Ve všech jeho projevech, formách i zvláštnostech.

Na asfaltové silnici obehnané kovovými zátarasy se setkávají tradicionalisté, kteří si do pochodu hrají na harmoniku, i regulérní neonacisté, jimž nad hlavou vlají keltské kříže a symbol nacistických katů - umrlčí lebka. 

Těsně za nimi stojí početná skupina národních bolševiků s ručním granátem na praporu.

Zato státní vlajka Ruska během pochodu téměř není vidět. Ruští nacionalisté dávají přednost vlajce imperátora s černým, žlutým a bílým pruhem.

Čekání na revoluci

Ruský pochod v Moskvě
Ruský pochod v Moskvě | Foto: Jiří Just

"Tak a teď všichni: Demokrati jsou horší než buzny! My jsme pravá opozice!" diriguje dav asi třicetiletý muž v černých brýlích. Lidé před ním drží transparent s názvy ruských měst, ve kterých nedávno došlo k národnostním nepokojům.

"V tom Birjuljovu se to semlelo hrozně rychle. Opravdu jsem to nečekal," říká krajní pravičák, schovávající tvář za hygienickou roušku. "Ale já ti povím, to je jen začátek. Ruskému lidu brzy dojde trpělivost a všechnu tu špínu vyžene," prorokuje.

Ten, komu nakonec došla trpělivost nejdříve, byli samotní pochodující nacionalisté. Déšť v Ljublinu zesílil a na finální tečku - koncert skupiny Kolovrat, která měla problém se zákonem kvůli propagaci nacismu i v Česku - zůstala jen hrstka nejvěrnějších.

 

Právě se děje

Další zprávy