Jakarta - Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně bylo ve středu zaznamenáno západně od indonéského ostrova Sumatra. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský meteorologický ústav.
Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, ale pak je opět odvolaly. Výstrahy se týkaly západní části, severní části Sumatry a autonomní oblasti Aceh.
V Západní Sumatře byl zaznamenán výpadek mobilního telefonického spojení. Úřady ale mezi sebou komunikují vysílačkami.
- Powerful earthquake
— Bloomberg Business (@business) March 2, 2016
- SW of Malaysia & Sumatra
- At least 7.9-magnitude
- Tsunami warninghttps://t.co/7FAfQrgCmh pic.twitter.com/APCGpps5jM
Japonští seismologové naměřili dokonce sílu zemětřesení na 8,3 stupně Richterovy škály.
Rovněž australský meteorologický úřad nejdříve vydal varování kvůli tsunami pro Kokosové a Vánoční ostrovy, výstrahu však vzápětí zrušil.
Zemětřesení si podle záchranářů vyžádalo oběti na životech. Kolik lidí zemřelo ale není zatím jasné. "Jsou tu oběti," potvrdil agentuře Reuters zástupce šéfa indonéské pátrací a záchranné agentury, bez toho aniž by uvedl další podrobnosti.
Škody zatím nejsou hlášeny. V oblasti nyní vládne noc a proto bude na bilanci následků otřesů nutné počkat až po východu slunce ve čtvrtek místního času (v noci na čtvrtek SEČ).
Epicentrum otřesů se nacházelo 808 kilometrů jihozápadně od města Padang, které je metropolí provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů.
Záchvěvy pocítili i obyvatelé souostroví Mentawai, Kokosových ostrovů a Vánočního ostrova, mezi nimiž varování před cunami, které dočasně vydala i Austrálie, vyvolalo paniku. Lidé prchali do vyšších poloh a rybáři se na pobřeží snažili zajistit své lodě před silnějšími příboji.
V prosinci 2004 postihlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala přívalová vlna tsunami. Katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc mrtvých.
Indonésie leží v oblasti, kde na sebe narážejí litosferické desky. Zemětřesení jsou zde proto častá.
#breaking Preliminary #tsunami models starting to emerge for #Indonesia #earthquake pic.twitter.com/BAwCMUlF8l
— Rob Fin (@aus_rf) March 2, 2016