Moře je čisté, doma trochu riskujete

Adam Junek
9. 6. 2006 12:48
Brusel - Evropská komise vydala před létem zprávu pro rekreanty. Voda v mořích ujde, jezera a rybníky se "kazí".

Evropská komise posuzovala čistotu více než 20 tisíc míst určených ke koupání,přes 14 tisíc pobřežních a více než 6,5 tisíce vnitrozemských. Podle nově zveřejněné zprávy je pro zdraví člověka riskantní nebo dokonce nebezpečné koupat se v každém třetím jezeře nebo rybníku v Česku. Přesto je to potěšující konstatování: oproti loňsku se totiž v tuzemsku situace mírně zlepšila.

Vodu "kazí" nováčci

Lidé jezdící k moři mohou zůstat klidní. Pobřežní vody jsou podle bruselských údajů za loňský rok stále stejně čisté. V roce 2005 standardy stanovené směrnicí splnilo 96,1 procenta z nich, o rok dříve to bylo jen o půl procentního bodu více.

Infobox

STAV ČESKÝCH VOD

  • Počet sledovaných lokalit: 176
  • Počet splňujících požadované normy: 119
  • Počet splňujících přísnější normy: 76
  • Počet nesplňující normy: 25

Zdroj: Evropská komise

Naopak problémem jsou řeky a jezera. V loňské zprávě ještě 90 procent z nich normy splnilo, letos je to už jen 86 procent.

"Je potěšitelné, že mořská pobřeží jsou nadále čistá a vhodná ke koupání. Klesající kvalita vody ve vnitrozemí je ale alarmující. Budeme tlačit na úřady v členských zemích, aby zvýšily své úsilí při čištění vod," uvedl komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Špatný stav částečně ovlivnil i fakt, že čtyři unijní nováčci- Polsko, Litva, Maďarsko a Malta reportovali o svých vodstvech do Bruselu prvně a zhruba o dvou pětinách podali nedostatečné informace.

Česko za průměrem pokulhává

Česká republika si oproti loňsku polepšila. Tehdy bezmála třetinu vod testovala nedostatečně, tentokrát se to nezdařilo jen v osmi procentech případů. Zvýšil se také podstatně poměr čistých "koupališť". V loňské zprávě nevyhovovala více než polovina, v loňských údajích už více než dvě třetiny jsou v pořádku. Přesto za unijním průměrem Česko výrazně pokulhává.

Ze 176 českých vod ke koupání bylo vloni nově zakázáno pět a počet nevhodných lokalit se tak rozrotl na 17. Žádná však nebyla stažena ze soupisu a budou nadále monitorovány.

V celoevropském měřítku bylo naopak ze seznamu odstraněno přes tři sta sledovaných lokalit.

"Obáváme se, že jde o zakrývání problémů se znečištěním," píše ve své zprávě komise. Tuto praxi od 90. let zkusily státy využít několikrát. Z výčtů odstranily postupně sedm tisíc míst. Komise si to ale nenechla líbit a proti jedenáctce států zahájila kárné řízení.

Bez kompletních údajů totiž zpráva nemá smysl. Před letní sezónou má dát lidem přehled o tom, kde je koupání bez rizika. Komise proto vydává i podrobné mapy jednotlivých států. Ač státy směrnice o vodě ke koupání zavazuje podat zprávu o všech takových místech, data k více než dvěma tisícím do Bruselu nedorazila.

 

Právě se děje

Další zprávy