Moldavský prezident chce zrušit asociaci s EU, vyhlásí referendum

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2016 17:46
Nově zvolený moldavský prezident Igor Dodon chce úzce hospodářsky spolupracovat s Ruskem a vyhlásit referendum o zrušení asociační smlouvy s EU. Řekl to v rozhovoru prokremelskému ruskému listu Izvestija. Dodon vyhrál v neděli druhé kolo moldavských voleb, v němž proti němu stála proevropská kandidátka Maia Sanduová. Dodon si je vědom, že jako prezident asociační smlouvu s EU podepsanou v létě 2014 nemůže sám zrušit. "Můžeme ale uspořádat referendum, v němž se lidé vysloví. Jako socialistický politik jsem byl vždy otevřeně pro integraci s Euroasijskou hospodářskou unií," prohlásil Dodon s odkazem na ekonomické společenství několika postsovětských států řízené Moskvou.
Nový prezident Moldavska Igor Dodon asociační dohodu sám zrušit nemůže, proto chce referendum.
Nový prezident Moldavska Igor Dodon asociační dohodu sám zrušit nemůže, proto chce referendum. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy