Prezidentem Moldavska se stal proruský kandidát Igor Dodon, jeho první cesta povede za Putinem

ČTK ČTK
14. 11. 2016 8:44
Novým moldavským prezidentem se stal proruský kandidát Igor Dodon. V druhém kole volby získal bezmála 55 procent hlasů. Na první zahraniční cestu se Dodon chystá do Moskvy, se kterou by rád podepsal dohodu o strategickém partnerství. Podle něj má ujednání zahrnovat ekonomickou, sociální a politickou spolupráci, společný postup k urovnání konfliktu v Podněstří a také právní záruky moldavských pracovních sil v Rusku.
Nový prezident Moldavska Igor Dodon.
Nový prezident Moldavska Igor Dodon. | Foto: Reuters

Kišiněv – Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Moldavsku vyhrál proruský kandidát Igor Dodon, který se ziskem 54,6 procenta hlasů porazil svou prozápadně orientovanou rivalku Maiu Sanduovou. Po sečtení takřka všech hlasů to oznámila centrální volební komise. Dodon v kampani sliboval sjednotit do jedné federace s Moldavskem odštěpenecké Podněstří, což je východní pás země, který mají od začátku 90. let pod kontrolou proruští separatisté.

"Vyhráli jsme. Gratuluji Maie Sanduové za cenný výsledek a slibuji, že budu prezidentem nejen těch, kteří mě volili, ale i těch, kteří hlasovali proti mně," řekl podle agentury TASS vítěz voleb na tiskové konferenci.

Na první zahraniční cestu se Dodon chystá do Moskvy, se kterou by rád podepsal dohodu o strategickém partnerství. Podle Dodona má ujednání zahrnovat ekonomickou, sociální a politickou spolupráci, společný postup k urovnání konfliktu v Podněstří a také právní záruky moldavských pracovních sil v Rusku.

Výsledek volby je po sečtení 99,42 procenta hlasů sice nadále označován jako předběžný, sečtení zbývajících lístků již ale podle komise konečný stav nijak neovlivní. Dodonův náskok nad někdejší ekonomkou Světové banky Sanduovou činí zhruba 85 tisíc hlasů, zatímco nespočítaných lístků je méně než 17 tisíc. V konečném výsledku chybějí hlasy odevzdané na moldavských ambasádách ve Spojených státech a Kanadě.

První kolo voleb 30. října vyhrál Dodon se ziskem 48,5 procenta hlasů, což mu ke zvolení hlavou státu nestačilo. Sanduová v prvních přímých prezidentských volbách po dvaceti letech skončila druhá s 38,2 procenta hlasů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy