Mocný Prigožin vyprázdnil ruské věznice. Pro wagnerovce naverboval 20 tisíc zločinců

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
30. 11. 2022 10:38
Vlivný oligarcha a zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin od července verboval do řad své žoldnéřské armády bojující po boku ruských sil na Ukrajině zločince z trestaneckých kolonií ze všech koutů země.
Portrét Jevgenije Prigožina v databázi hledaných zločinců americké FBI.
Portrét Jevgenije Prigožina v databázi hledaných zločinců americké FBI. | Foto: Reuters

Usvědčené vrahy, násilníky či zloděje lákal na milost i mzdu v hotovosti. A podle statistik byl velmi úspěšný. Počet vězňů v Rusku podle opozičního serveru Mediazona klesl o 23 tisíc, což je nejvíc od roku 2010. Nyní si trest ve věznicích odpykává "pouze" 325 tisíc Rusů.

Z dat za období mezi lety 2010 a 2022 dostupných na stránkách Ruské federální služby výkonu trestů (FSIN) vyplývá, že počet vězňů v trestaneckých koloniích nikdy neklesl tak prudce. Vězňů výrazněji ubylo jen dvakrát: na jaře 2015, kdy úřady během amnestie k 70. výročí konce druhé světové války propustily asi 15 tisíc lidí, a také před dvěma lety, když soudy kvůli pandemii covidu-19 vynášely méně rozsudků. 

Ruská vláda přitom letos nevyhlásila žádný zvláštní zákon, který by zločincům promíjel tresty, server Mediazona proto pokles dává do souvislosti s Prigožinovým náborem vězňů pro válku na Ukrajině.

Oligarcha, jehož postavení v Kremlu během invaze výrazně posílilo, se k vlastnictví wagnerovců přihlásil teprve v září. Jeho žoldnéři tvoří významnou část okupačních sil bojujících na Ukrajině v zájmu Moskvy. 

Mediazona uvádí, že Prigožin, jemuž se přezdívá Putinův šéfkuchař, naverboval z ruských věznic přes 20 tisíc mužů, kteří byli "na papíře" převezeni do trestaneckých kolonií v Rostovské oblasti sousedící s Ukrajinou. FSIN jejich "zmizení" nepotvrdila a na otázky novinářů nereaguje. Že Prigožin, na nějž se vztahují sankce EU, vězně osobně do řad wagnerovců verboval, dokládají videa na sociální síti Telegram.

Jevgenij Prigožin otevřel začátkem listopadu v Petrohradu náborové centrum Wagnerovců.
Jevgenij Prigožin otevřel začátkem listopadu v Petrohradu náborové centrum Wagnerovců. | Foto: Reuters

Vrazi, zločinci, pašeráci drog

Server The Insider napsal, že mezi wagnerovci na Ukrajině bojují Rusové odsouzení za krádeže, prodej omamných látek, pašování drog, a dokonce vraždy. Web zmiňuje například čtyřicetiletého policistu Romana Suslova z vesnice Pervomajsk v Kirovské oblasti na západě Ruska, který zabil svého známého.

"Můj manžel skutečně zemřel na Ukrajině, šel na frontu téměř bez jakéhokoli výcviku. Za vraždu byl ve vězení devět let," popsala Insideru jeho manželka. Úmrtí svých blízkých na Ukrajině potvrdili i další příbuzní ruských vězňů. 

Protože Prigožinova soukromá armáda nefiguruje v rejstříku právnických osob a oficiálně nespadá pod ruské vojenské útvary, je velmi složité určit její velikost a přesný počet zabitých.

Server však uvádí, že jen do listopadu při invazi na Ukrajinu zemřelo více než pět set ruských vězňů naverbovaných do Wagnerovy skupiny. Jejich počet odhadli pracovníci ukrajinského Centra pro studium a boj proti hybridním hrozbám na základě kondolenčních dopisů. Zhruba na dvou stech z nich je podpis spoluzakladatele Wagnerovy skupiny Andreje Troševa. Psaní spolu s fotkami posmrtných medailí Za odvahu také na sociálních sítích sdílí příbuzní trestanců, které nalákal do svých řad Jevgenij Prigožin a jeho spolupracovníci.

Video: "Putinův šéfkuchař" ve videu verbuje vojáky z ruského vězení. Za dezerci je čeká poprava (15. 9. 2022)

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy