Chystá se revoluce. Jídlo se bude místo škodlivého plastu balit do mléka

Adéla Očenášková
Aktualizováno 29. 8. 2016 19:24
Plastové potravinové fólie jsou těžko recyklovatelné a do jídla navíc vypouští škodlivé chemikálie. To by se mohlo brzy změnit. Ve Spojených státech přišli s unikátní metodou, jak potraviny i přírodu ochránit. Šunka, sýr nebo maso by se balily do obalů vyrobených z mléčného proteinu.
Potravinové fólie by se mohly nově vyrábět z mléčného proteinu. | Video:

WashingtonVědci z amerického ministerstva zemědělství by v budoucnosti chtěli využít mléčný protein, takzvaný kazein, na výrobu materiálu velmi obdobného plastu. Mléčná výroba by nahradila plastové obaly, které neúměrně zatěžují životní prostředí. 

Z mléčného proteinu dokážou odborníci vyrobit obal, který je jednak poživatelný a zároveň potraviny lépe ochrání.

"Všechno se balí do co nejmenších obalů. To je sice možná pohodlné jako svačina do školy, ale generuje to velké množství odpadu," vysvětlila agentuře Bloomberg Laetitia Bonnailliová, která se na vývoji podílí. Stravitelné obaly by podle ní problém vyřešily.

Podle některých tvrzení navíc plastové fólie uvolňují do potravin škodlivé látky, které následně přispívají k rychlé kazivosti jídla. Naproti tomu kazeinový film až 500krát lépe zabrání proniknutí vzduchu do potraviny, kvůli kterému se pokrmy nejčastěji kazí.

Kazein – bílkovina tvořená vodou a kazeinovým práškem, která se získává přebytkem z mléka – je také účinnější než doposud vyráběné jedlé fólie ze škrobu a dokáže ochránit i potraviny citlivé na světlo.

Výroba nového typu obalu se kromě mléčného proteinu neobejde ještě bez dvou stěžejních přísad, a sice glycerolu a citrusového pektinu. Díky glycerolu bude fólie jemnější, pektin se pro změnu postará o to, aby byla struktura obalu odolnější vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Vědci se nicméně domnívají, že potrvá ještě řadu let, než se výroba mléčného obalu začne celosvětově používat.

Revoluce pro instantní jídla i cereálie

Mléčný obal by se rovněž změnil způsob přípravy instantních polévek či kávy. Káva by se připravovala i s obalem s tím, že fólie z kazeinového filmu by se ve vodě rozpustila.

V takovém případě je ale potřeba uschovat potravinu ještě do alespoň jednoho nerozpustného či kartonového obalu, aby jídlo zůstalo čisté a v suchu, shodují se odborníci. Podle Bonnailliové by ale kazein i v takovém případě pomáhal životnímu prostředí, protože mnoho jídel se stejně i tak naprosto běžně balí do několika ochranných fólií.

Kazein by mohl existovat také v tekuté formě. Jako "sprej" by se rozstřikoval třeba na cereálie. Nahradil by tak nezdravý cukr, jenž dnes slouží jako "pokrývka", jež brání cereáliím před rozmočením.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy