Ultimátum hlavní vyjednavačky mezinárodního trestního tribunálu Carly del Pontiové vyprší 1. března. Do té doby by měl být Mladić, obviněný z genocidy a válečných zločinů, Haagu vydán.
Pro Srbsko je prioritou EU
Podle srbského ministra pro lidská práva Rasima Ljaliče je na vydání ten správný čas, a to i přesto, že se bývalý bosenskosrbský velitel stále těší podpoře srbských nacionalistů. "Poslední průzkumy ukazují, že 57 procent občanů Srbska je pro jeho vydání, což je mnohem vyšší číslo než v uplynulých letech," prohlásil Ljalić.
Pokud Srbsko ani tentokrát slib daný Haagu nesplní, mohlo by dojít k přerušení jednání o Stabilizační a asociační dohodě mezi Evropskou unií a Srbskem a Černou horou, která byla zahájena loni v listopadu a představují první krok na cestě do Evropské unie.
Mladiče přesto skrývali
Podle deníku Blic bývalý šéf bezpečnosti Goran Petrović připustil, že srbská vláda je v kontaktu s Mladičem. Ten žil v Bělehradě až do pádu Miloševičova režimu v roce 2000. Nedávno se objevila informace, že ještě další dva roky ho Srbové ukrývali v armádních prostorách.
Po roce 2002 se úkolu ukrýt Mladiče zhostila skupina důstojníků bývalé bosenskosrbské a jugoslávské armády. Vojenská tajná služba nyní zjišťuje, kdo všechno se na ukrývání Mladiče v armádě podílel a zda je s ním některý z důstojníků ještě ve styku.
Mladić a bývalý prezident bosenských Srbů Radovan Karadžić byli v roce 1995 obviněni u ICTY z masakru téměř osmi tisíc muslimů v bosenské Srebrenici a z tříletého obléhání Sarajeva během bosenské války. Oba se ale od vydání zatykače skrývají.