Místo školy dřou na polích. Děti sklízejí bavlnu

rst
8. 9. 2007 9:00
V Tádžikistánu musejí povinně na pole žáci i učitelé
Celá Střední Asie začala sklízet "bílé zlato"  Na snímku nabírá žena z ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang bavlnu do pytlů
Celá Střední Asie začala sklízet "bílé zlato" Na snímku nabírá žena z ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang bavlnu do pytlů | Foto: Reuters

Dušanbe - Školáci v některých částech Střední Asie nemají moc důvodů k radosti. Sotva zasedli 3. září do školních lavic, po zhruba týdnu studia je už zase opouští. Školy se totiž zavírají, aby děti mohly s dospělými na pole, sklízet "bílé zlato" - bavlnu.

Například školy v tádžické chatlonské oblasti dostaly příkaz, poslat všechny žáky devátých tříd od včerejška na pole. V dalších oblastech chudého Tádžikistánu, kde je bavlna jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů, se očekává přerušení školy v nejbližších dnech. 

V některých školách musejí žáci na pole každý den, vyučování je zkráceno. Jiné školy zase posílají děti pracovat i na více dní v kuse. Děti přespávají v provizorních přístřešcích přímo u bavlníkových plantáží, informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Rodiče by raději děti viděli ve škole

Podle Safarmoh Jatimové, která žije v zemědělské vesnici Kurgon-teppa v chatlonské oblasti, se zvyšuje počet rodičů, které znepokojuje, že jejich nedospělí potomci musejí místo studia pracovat.

"Pro děti je velmi obtížné vykonávat takto těžkou manuální práci," řekla v rozhovoru pro tádžickou redakci RFE/RL Jatimová. "Vím o mnoha dětech, které jsou kvůli práci vážně nemocné a nemohou pak chodit do školy ani v zimě."

Pracovat nemusejí jenom mladí školáci. Během sklizně přerušují studium i univerzitní studenti a na polích tráví i měsíc v roce, informuje RFE/RL.

"Ať sklízejí farmáři"

Dětská zaměstnanost je v chudé Střední Asii na denním pořádku. Chlapci na stavbě v uzbecké Buchaře (archivní snímek)
Dětská zaměstnanost je v chudé Střední Asii na denním pořádku. Chlapci na stavbě v uzbecké Buchaře (archivní snímek) | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Také syn Davlatkhoje Chajrova musí místo univerzity pracovat.

"Proč musejí všichni - celý Tádžikistán - sklízet bavlnu?" ptá se Chajrov. "Dobře, je skvělé, že naši farmáři pěstují bavlnu. Ale ať si ji také sklízejí," dodává.

K tématu: Čtvrtina postsovětských dětí trpí nouzí

Nejsou to však jen školáci, kteří musejí nastoupit na bavlníkové plantáže. Už brzy je doplní také učitelé a zaměstnanci státních institucí. Sklizeň obvykle trvá do poloviny října.

Tádžikistán patří spolu s Uzbekistánem mezi pět největších světových exportérů bavlny. V souvislosti s jejím pěstováním se však ozývá také kritika ekologů.

Například největší producent - Uzbekistán, je kritizován za to, že kvůli velké produkci, náročné na vodní zdroje, využívá nadměrné množství vody z řeky Amudarji, což následně způsobuje vysychání Aralského jezera.

Zdroje: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy