Místo jednání o míru nastoupily v Sýrii zbraně. USA vyzbrojí rebely, Rusko posílí Asada

Marek Hudema Marek Hudema
4. 10. 2016 18:45
Slovní přestřelka mezi Moskvou a Washingtonem nabírá na obrátkách. USA hovoří o ruském "barbarismu" v Sýrii, Rusko neváhá obvinit Spojené státy z podpory terorismu. Obě země navíc po krachu jednání řeší, jak dál v syrském konfliktu pokračovat. Zatímco Kreml pravděpodobně vystupňuje svoji podporu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, Bílý dům hledá cestu, jak vyzbrojit rebely.
Foto: Reuters

Washington/Moskva/Damašek – Spolupráce Ruska a USA ohledně Sýrie, kde si obě země nedávno dokázaly na válčících stranách vynutit alespoň dočasné příměří, je minulostí.

Oficiálně skončila v pondělí večer, a to proto, že Moskva podle Washingtonu neplní své závazky a její letouny bombardují v severosyrském Aleppu čtvrti držené povstalci.

Ve městě zůstává v obklíčení asi 250 000 civilistů a bomby ničí především obytné domy a nemocnice.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová dokonce neváhala Rusko obvinit z "barbarismu". Rusko naopak Spojené státy nařklo z podpory terorismu, protože nerozlišují mezi umírněnou opozicí a radikály.

Po příměří vojenské řešení

Ofenziva proti Aleppu ukázala, že jak syrský režim prezidenta Bašára Asada, tak Kreml po zhroucení příměří vsadily na vojenské řešení. To ostatně potvrzuje posílení ruské přítomnosti na základně Hmejmím v provincii Latákíja, kam se vrátily bombardéry.

Spojené státy naproti tomu budou podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta "usilovat o alternativní přístup". Co to znamená? 

Nejmenovaný americký vládní představitel televizi NBC vysvětlil, že "jde o to, aby Rusko pocítilo důsledky svého přístupu", pokud se nevrátí k jednacímu stolu a nebude tlačit na Asada, aby s povstalci uzavřel mír.

Američané chtějí zvýšit bojové ztráty Syřanů i Rusů. Podle listu The Wall Street Journal se diskutuje o tom, zda mají povstalci dostat z USA zbraně, které by jim umožnily zasáhnout syrské a ruské letouny a které by byly protiváhou Asadovu dělostřelectvu.

Další – a pravděpodobnější – možností je, že by jim takové zbraně se souhlasem Washingtonu dodaly jiné země, například Turecko či Saúdská Arábie. Problém je ale v tom, o jaké zbraně by mělo jít.

Schyluje se k přetahované mocností?

The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného vládního představitele napsal, že USA odmítají rebelům dodat protiraketové střely odpalované z ramene. Ty by se mohly snadno dostat mimo Sýrii a teroristé by je mohli použít například k sestřelení dopravního letadla.

Údajně tak má jít o nespecifikované větší kusy protiletadlových zbraní, které – půjde-li o děla – budou použitelné i proti pozemním cílům.

Mimo hru je momentálně přímý útok na Asadova vojska, uvádí list The New York Times. Ti, kteří by si ho přáli, jsou v americké vládě v menšině a navíc Rusové nedávno do Sýrie dopravili další protiletecké systémy. Jde o S-300, které dokážou zničit i křižující střely odpalované z lodí a ponorek. Právě ty by přicházely v úvahu, pokud by Američané chtěli udeřit na syrské vládní cíle.

 

Právě se děje

Další zprávy