Tma, hlad a čekání na smrt. V Aleppu se kvůli strachu z bombardování bojí zapálit svíčku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 9. 2016 14:00
V obleženém Aleppu stále žije zhruba 250 tisíc lidí. Jeho východní část je v držení protivládních povstalců. Nejen ti však musí čelit intenzivnímu bombardování syrské armády. Z obklíčeného města není úniku a Damašek se svým ruským spojencem útočí i na civilní cíle. Po středeční ofenzivě byly zasaženy i dvě nemocnice. Ve městě už není bezpečno nikde. Obyvatelé trpí nedostatkem jídla i lékařské péče. Každou noc se potmě snaží přečkat nové nálety.
O Aleppo se svádějí boje už několik let. Z kdysi dvoumilionové obchodní metropole zůstaly ruiny.
O Aleppo se svádějí boje už několik let. Z kdysi dvoumilionové obchodní metropole zůstaly ruiny. | Foto: Reuters

Aleppo – Když v syrském Aleppu zapadne slunce, zavládne nad městem naprostá tma. Elektřina nefunguje, obyvatelé nezapalují ani svíčky. Noční bombardování zasáhne vše, co je ze vzduchu viditelné.

Každou noc potmě napjatě čekají, zda bude jejich poslední. Kam asi ta svištící raketa dopadne? Nad hlavami prolétávají letadla, ozývají se dunivé rány.

Domy se po dopadu raket bortí. Z hluboké tmy a hustého prachu se snaží za pomoci záchranných týmů vyprostit těla svých sousedů.

Lidé žijící v Aleppu, jehož východní část obsadili protivládní povstalci, po pěti letech občanské války zažívají něco, co Západ už otevřeně nazývá válečnými zločiny.

Sedm chirurgů na čtvrt milionu lidí

Syrská armáda podporovaná Moskvou útočí na civilní cíle – domy i nemocnice. Dvě největší z nich byly zasaženy ve středu ráno krátce po půl čtvrté hodině.

Ranění jsou odváženi do středisek, která ještě stojí. Čekají na chodbách, na zemi, špinaví a od krve.

"Lékaři jsou vyčerpaní. Mnozí z nich pracují až do čtvrté nebo páté hodiny ranní a v devět pak znovu začínají. Také mají strach," řekl listu Washington Post chirurg Maher Saqqur. Žije v Kanadě a svým kolegům v Sýrii radí přes Skype ze své kliniky.

Podle šéfa syrské mise humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) Carlosa Francisca zbývá na 250 000 obyvatel jen sedm chirurgů. Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o celkem 35 lékařích, kteří jsou v někdejší obchodní metropoli Sýrie k dispozici.

Dříve byli vážně zranění pacienti odvezeni rovnou do Turecka, dnes jsou ošetřováni v provizorních podmínkách. Ti, jejichž zranění jsou příliš vážná, jsou ponecháni na smrt.

Pacienty s vážným poraněním hlavy nebo chybějícími končetinami nemohou zachránit. V neděli podle informací Washington Post zemřelo pět dětí, protože lékaři neměli dostatečné vybavení.

Stovky dětí prožívají nepopsatelné utrpení

Boje vyhnaly ze Sýrie už přes milion lidí. Samotné Aleppo bylo ve své době třímilionové město. Teď z něj ale není úniku. Vládní armáda ho obklíčila a po ztroskotání mírové dohody na něj od minulého týdne intenzivně útočí.

Zbylí obyvatelé města hladoví. Podle informací organizace Save the Children jsou 35 až 40 procent z nich děti. Od pátku v Aleppu zemřelo podle UNICEF 96 dětí.

"Děti v Aleppu uvázly v oživlé noční můře," cituje televizní stanice BBC zástupce ředitele organizace Justina Forsytha. "Neexistují slova, která by dokázala popsat utrpení, které prožívají."

Aleppo, jedna z bašt protivládních povstalců, je v obležení již od července. Mezinárodní organizace žádají, aby byl vytvořen bezpečnostní koridor pro evakuaci zraněných.

Protivládní síly prohlašují, že několik posledních dní prožili jeho obyvatelé nejintenzivnější bombardování. "Už nevíme, jak to máme říci: tohle musí skončit," apelují Lékaři bez hranic.

Na kritiku Ruska a jeho pomoci Asadovu režimu reaguje Kreml podrážděně. Na navrhované sedmidenní příměří nechce Moskva přistoupit. Místo toho navrhl ministr zahraničí Sergej Rjabkov v Aleppu dvoudenní klid zbraní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy