Mírové jednotky OSN zničily prastaré malby na Sahaře

Zdeněk Mihalco
31. 1. 2008 23:05
K vandalismu modrých přileb došlo v Západní Sahaře

Lajuad (Západní Sahara) - Sahara bývala zelená. Po pravěkých lovcích a zvířatech zbyla řada archeologických nalezišť a tisíce nástěnných kreseb roztroušených po celé poušti.

Mnohé malby se nacházejí v těžko přístupných horských oblastech nebo na pustých územích, odkud je to ke zdroji vody desítky i stovky kilometrů daleko.

Chránit prastaré umění před vandaly je proto nanejvýš složité. Například v Alžírsku si turisté vytesali a poodváželi mnoho vzácných maleb na své zahrady.

A jak nyní upozornil ve svém článku britský deník The Times, některé malby zničili i příslušníci mírových jednotek Organizace spojených národů. Stalo se to v oblasti Západní Sahary.

Místo žiraf graffiti

Zničené malby byly šest tisíc let staré. Nacházely se v odlehlé oblasti Lajuad, kterou místní považují za posvátnou.

Znázorňovaly žirafy, buvoly a slony prohánějící se po savaně. Během posledních let je však přemalovali příslušníci mírových jednotek OSN svými graffiti, přičemž některé jsou více než metr vysoké. Někteří autoři se pod své kresby i podepsali a přidali datum vzniku.

Mírovou misi do oblasti OSN vyslala před sedmnácti lety, aby hlídala příměří mezi okupujícími Maročany a místními povstalci, kteří usilují o nezávislost. Jednotku tvoří vojáci z celkem třiceti zemí.

Přes prehistorické obrazy se například podepsal major jménem Issa, který stejně jako další důstojníci prošel kurzem OSN s názvem Etika v mírových misích OSN. Mezi nápisy je podpis chorvatského vojáka, ale třeba i nápisy v azbuce.

Ničit malby? Běžná věc

Velitel jednotky Julian J. Harston po návštěvě zničených míst prohlásil: "Jsem zděšený. Je jasné, že za to nemůžou vojíni, ale jejich důstojníci." Viníky chce OSN odhalit a předat k potrestání zemím, ze kterých vandalové pocházejí.

Rozsah škod už dříve popsali akademičtí odborníci Nick Brooks a Joaquim Soler. Popisali, že ničení a sprejování skal bylo pro mírovou jednotku "v zásadě běžná věc" pokaždé, když vojáci nalezli nějaké malby.

Příslušníci jednotky sehráli hlavní roli  v ničení vzácného kulturního dědictví Sahary a místních obyvatel, tvrdí odborníci.

Přitom nejde zdaleka o první skandál mírových jednotek OSN v Africe.

Před nedávnem například vyšlo najevo, že pákistánští vojáci z mírotvorné mise Organizace spojených národů obchodovali se zlatem a zbraněmi v Demokratické republice Kongo. OSN také řeší stále častěji případy, kdy jsou její vojáci nařčeni ze znásilňování či sexuálního obtěžování.

 

Právě se děje

Další zprávy