Miny a dráty. Oligarcha chce zeď mezi Ruskem a Ukrajinou

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
15. 6. 2014 17:30
Miliardář chce "fyzicky ohradit zemi, která podniká agresi".
Na rusko-ukrajinské hranici to v posledních týdnech vře.
Na rusko-ukrajinské hranici to v posledních týdnech vře. | Foto: Reuters

Kyjev - Mezi Ruskem a Ukrajinou by mohla vniknout zeď.

Výstavbu pohraničního opevnění, které by mělo oddělovat od sousedního území zejména oblasti zmítané nepokoji, navrhl šéf dněpropetrovské regionální správy Ihor Kolomojskyj.

Financování projektu v hodnotě zhruba 100 milionů eur by podle představ známého oligarchy mělo být zajištěno převážně ze soukromých zdrojů.

Kdo je Ihor Kolomojskyj?

Ukrajina - oligarcha - Ihor Kolomojskyj

Jednapadesátiletý Ihor Kolomojskyj, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 1,8 miliardy dolarů, byl do čela průmyslového regionu, z něhož pochází, dosazen letos v březnu.

Proslul podporou protestního hnutí na Majdanu. Na rozdíl od Donbasu, kde byl řízením pověřen další miliardář Sergej Taruta, se mu zatím daří situaci zvládat. Podpořil ukrajinskou armádu, pro kterou kupoval benzin, ale financuje prý také vlastní polovojenské oddíly.

V bojových operacích je například nasazován prapor Dnipro označovaný za "soukromou armádu" Kolomojského. Netají se také spojenectvím s radikální militantní strukturou Pravý sektor, která se prosadila v době protestů na kyjevském Majdanu.

Podle serveru Cenzor.net by zeď dlouhá více než 1900 kilometrů měla od Ruska oddělit Doněckou a Luhanskou oblast, které jsou již několik měsíců ohniskem krvavých střetů, a také Charkovskou oblast na severovýchodě Ukrajiny.

Regionální správa již zaslala příslušný návrh prezidentu Petru Porošenkovi. Reakce Kyjeva zatím není známá.

Inspirace Finskem

Kolomojskyj se dal slyšet, že by se zeď mohla stát obdobou tzv. Mannerheimovy linie, kterou ve 20. a 30. letech postavilo Finsko. Navrhl ji tehdy maršál Mannerheim.

"Pokojné Finsko před Stalinem zachránila Mannerheimova linie," uvedl oligarcha podle serveru Ukrajinska pravda.

Podle něj by Ukrajina měla postavit podobnou "linii", aby se uchránila před ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukrajinský miliardář míní, že také Izraeli se daří efektivně odrážet útok teroristů právě díky ochrannému plotu, který lemuje hranice země.

Kolomojskyj je známý nepřízní vůči ruskému prezidentovi, kterého označil za "schizofrenika". Putin zase o ukrajinském oligarchovi tvrdil, že je "podvodník a lichvář".

Půl roku, 100 milionů eur

Podle projektu by se ohrazení mohlo vybudovat zhruba za půl roku. Mezi zvažovanými variantami je instalace ocelového plotu osazeného ostnatým drátem. Pro větší účinnost se navrhuje pustit do něj elektrický proud.

Přístupu lidí, zvířat, ale také vozidel či obrněné techniky k bariéře by pak měly zamezit hluboké a široké příkopy z obou stran. Do zabezpečeného prostoru by pro větší účinnost měly být položeny protipěchotní miny, navrhují iniciátoři projektu.

Putin a Porošenko.
Putin a Porošenko. | Foto: Reuters

Možnost eventuálního zaminování části rusko-ukrajinské hranice už v minulosti naznačily zdroje z ukrajinského ministerstva obrany.

Vedení Dněpropetrovské oblasti má za to, že opatření by mohlo pomoci k odvrácení masového pronikání žoldnéřů či dodávek zbraní a munice ze sousedního Ruska na ukrajinské území

U plotu by chtělo postavit hlídky, které by měli tvořit příslušníci pohraniční stráže a také Národní gardy.

Odhaduje se, že samotné oplocení by přišlo asi na 50 milionů eur. Celková výstavba by pak stála dvojnásobek. Realizací projektu chce oligarcha pověřit vlastní fond Dnipro.

"Jde o návrh předsedy Dněpropetrovské oblastní správy Ihora Kolomojského. Cílem je fyzicky ohradit zemi, která podniká agresi," informoval zástupce regionální administrativy Svjatoslav Olijnyk.

Podle ukrajinské televize News One se do projektu chtějí zapojit také další oligarchové. Není ovšem vyloučena ani účast státu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy