Ministři EU schválili chemický zákon

Red Zah
13. 12. 2005 14:28
Brusel Po dvou letech složitého vyjednávání bude mít Evropská unie nový zákon kontrolující používání nebezpečných chemikálií.
Foto: Profimédia

Ministři členských zemí EU dnes souhlasili s podobou zákona, jež se lehce liší od té, kterou v polovině listopadu odsouhlasil Evropský parlament. Podpořili však klíčový kompromis dosažený v parlamentu, podle nějž se bude muset zevrubným testům povinně podrobit jen kolem 12 tisíc látek namísto původně navrhovaných třiceti tisíc.

O hlasování v Evropském parlamentu ČTĚTE ZDE.

Zákon známý pod zkráceným názvem REACH od firem působících v kterékoli zemi Evropské unie požaduje, aby registrovaly všechny chemikálie, které používají. Pro používání nebezpečných látek budou muset získat povolení.

Nový předpis nahradí zhruba čtyřicítku direktiv, jimiž se až dosud chemický sektor v unii řídil. Podniky podle něj budou muset na vlastní náklady otestovat tisíce chemikálií, běžně používaných třeba při výrobě textilu, automobilů, kosmetiky či plastových hraček.

O tom, co je to REACH, si podrobněji PŘEČTĚTE ZDE.

O podobu zákona se vedl několik let ostrý spor mezi ekology a chemickými firmami. Ani jedna ze stran přitom není s výslednou podobou zcela spokojena. Zatímco podle prvních je norma příliš měkká, zástupci průmyslu se obávají, že jim nepřiměřeně zvedne náklady.

PŘEČTĚTE SI: Reach přijde firmy až na šest miliard

Hlasování ministrů se dnes opozdilo kvůli Německu, které je největším výrobcem chemikálií v Evropě a vyžádalo si delší čas na posouzení návrhu. (O postoji Německa ČTĚTE VÍCE ZDE.)

V závěrečném hlasování v Radě ministrů se proti návrhu zákona kromě Německa postavilo ještě Polsko a Irsko. Všechny tři země ale byly přehlasovány.

Parlament bude hlasovat ještě jednou

Hlavní rozdíl oproti verzi, kterou v listopadu schválil Evropský parlament, spočívá v tom, že výrobci nebudou mít povinnost nahrazovat všechny nebezpečné látky alternativními v předepsaných lhůtách. Nyní je ponecháno na Evropské chemické agentuře, aby rozhodovala případ od případu.

Evropský parlament bude muset dnes schválený kompromis ještě schválit v druhém čtení.

Komisař pro průmysl Günther Verheugen označil konečnou podobu zákona za rozumný kompromis mezi zájmy firem a ochranou životního prostředí. "Díky dohodnutému kompromisu se nám podaří udržet konkurenceschopnost evropského chemického průmyslu a zmenšit zátěž, kterou by původní návrh znamenal pro malé a střední firmy," řekl Verheugen.

 

Právě se děje

Další zprávy