Ministr ve Fukušimě: Na 45 minut a v ochranném oděvu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 4. 2011 7:05
Byla to první návštěva člena japonské vlády od tragického zemětřesení a tsunami
Foto: Reuters

Fukušima - Japonskou jadernou elektrárnu Fukušima navštívil první z členů vlády, ministr průmyslu Banri Kaieda. Elektrárna je silně poškozená březnovým zemětřesením a tsunami.

Kaieda v objektu strávil 45 minut. Měl na sobě speciální oděv, který ho měl chránit před radiací. Podle dnešního japonského tisku bylo víc než polovině z téměř 13 tisíc obětí zemětřesení nad 65 let.

Kaieda se sešel se s lidmi, kteří se snaží zabránit dalším únikům radioaktivity nebo výbuchům. Březnová katastrofa si vyžádala 12 985 mrtvých. Skoro 15 tisíc osob je pohřešováno, stovky tisíc Japonců přišly o domovy. Na severovýchodě, který byl nejvíc postižen, jsou zničeny celé komunity.

První statistika obětí

List Asahi zveřejnil první policejní statistiku obětí. Věk se podařilo přesně určit u necelých 8000 mrtvých a je jisté, že víc než 55 procent z nich byly osoby, jimž bylo nejmíň 65 let. V oblasti, již zemětřesení postihlo, tvořila tato věková skupina 25 procent populace.

Katastrofa udeřila odpoledne, kdy děti byly ve školách, takže se většinou dostaly do bezpečí. Vysoké procento seniorů mezi mrtvými se vysvětluje tak, že zřejmě nebyli schopni bez pomoci uniknout. List Asahi napsal, že konečná bilance bude zřejmě mnohem horší, protože v některých případech zahynuly celé rodiny, takže na zmizení těchto lidí zatím nikdo neupozornil.

Ministr ocenil "těžkou práci"

Kaieda se pozdravil se zaměstnanci elektrárny a ocenil jejich "těžkou práci". Kolem elektrárny je dvacetikilometrová ochranná zóna, ale ministr řekl, že doufá, že se lidé, kteří v ní mají domovy, budou moci brzy vrátit. Bude to ale jen na několik hodin, aby si lidé mohli vyzvednout své věci.

Zástupce ředitele operátora elektrárny, firmy TEPCO, se na tiskové konferenci omluvil veřejnosti za potíže, které havárie způsobila.

"Je to už skoro měsíc od zemětřesení. Z celého srdce se chci omluvit za obavy a potíže, které společnosti působíme únikem radioaktivního materiálu do ovzduší a jeho vypouštěním do mořské vody. Učinili jsme toto rozhodnutí, aniž jsme si nechali čas vysvětlit své kroky předem všem, jichž se týkají, tisku, rybářům a lidem v zahraničí. Litujeme toho," řekl Sakae Muto.

Radioaktivní moře

Ačkoli vypuštění radioaktivní vody mělo skončit v sobotu, bylo o den prodlouženo a končí až v neděli. Čína Japonsko vyzvala, aby se řídilo mezinárodním právem o ochraně moře. Na to, že nebyla předem upozorněna, si stěžovala také Jižní Korea.

V elektrárně se pokračuje na zamezení úniku radioaktivního materiálu. TEPCO má dnes nad objekt vyslal americký bezpilotní letoun, aby zjistila rozsah škod.

 

Právě se děje

Další zprávy