Mimořádně silný led. Zachrání uvízlou loď ledoborec?

ČTK ČTK
29. 12. 2013 19:31
Australský ledoborec Aurora Australis se blíží k ruské lodi Akademik Šokalskij.
Foto: Reuters

Sydney - Australský ledoborec Aurora Australis se blíží k ruské lodi Akademik Šokalskij, která na Štědrý den uvázla mezi ledovými krami v Antarktidě.

Podle původních informací se měla obě plavidla setkat během neděle. Nyní ale Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA) předpokládá, že se tak stane nejdříve v pondělí ráno místního času.

Kvůli mimořádně silnému ledu kolem uvízlé lodi zůstává úspěch mise stále velmi nejistý a úřady počítají i s možností evakuace pasažérů vrtulníkem.

Loď Akademik Šokalskij se 74 pasažéry, z nichž většinu tvoří členové Australasijské antarktické expedice, v ledovém příkrovu uvázla v úterý a první pokus o její záchranu se v pátek nezdařil. Čínský ledoborec Sněžný drak se dostal do vzdálenosti asi 11 kilometrů, dál ale pokračovat nedokázal. Nyní zůstává na dohled od uvízlé lodi a v případě nouze může posloužit svým vrtulníkem, který má na palubě.

Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledové kry kolem ní jsou mimořádně silné, podle médií až čtyři metry. Potopení lodi nicméně nehrozí a zásoby potravin jsou zatím dostatečné.

Aurora Australis je podle australského zpravodajského serveru news.com.au konstruována tak, aby dokázala prorazit led o síle zhruba jednoho a půl metru, a to nemusí k záchraně ruského plavidla stačit. Pokud ledoborec neuspěje, přijde nejspíš na řadu letecká evakuace posádky.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, hodlá zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí během uplynulého století změnilo. Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka v cestě pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy