Miloševičův čistič Šešelj stojí před soudem

Blahoslav Hruška
7. 11. 2007 12:39
Šéf ultranacionaistů je nyní pro Haag největší kauzou

Haag - Více než čtyři roky je ve vyšetřovací vazbě věznice OSN a pořád vede nejsilnější srbskou stranu. Na jeho podporu jdou desetitisíce Srbů do ulic, ale s jeho stranou nechce nikdo spolupracovat.

PŘIPOMEŇTE SI rozložení politických sil v Srbsku

Život Vojislava Šešelje je plný paradoxů. Vůdce srbských ultranacionalistů, který kdysi neblaze proslul nejšpinavější propagandistickou prací pro Slobodana Miloševiče, stanul poprvé jako obžalovaný před soudem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Radikálové jsou papírově nejsilnější stranou v Srbsku. Nikdo s nimi ale nechce spoluracovat.
Radikálové jsou papírově nejsilnější stranou v Srbsku. Nikdo s nimi ale nechce spoluracovat. | Foto: Reuters

Obviněn je v celkem patnácti kauzách, z nichž nejzávažnější jsou zločiny proti lidskosti a vražda.

Podle obžaloby "sám nebo v součinnosti s jinými známými nebo neznámými členy zločinného spolčení plánoval, nařizoval, podněcoval, páchal nebo jinak napomáhal plánování, přípravě nebo provádění vyhlazení a vraždění Chorvatů, muslimů a jiného nesrbského obyvatelstva".

Vojislav Šešelj před haagským soudem všechna obvinění odmítá. Soudní proces podle jeho slov jasně ukazuje na spiknutí proti Srbsku.

Zosobnění násilí a primitivnosti

Šešelj, kterého kdysi Miloševič označil za "zosobnění násilí a primitivnosti", je svým způsobem typickým příkladem zhrzeného šovinisty. Ještě za komunstické Jugoslávie mu režim umožnil studovat v USA, později patřil společně s Vukem Draškovičem ke spoluzakladatelům Srbského hnutí obnovy.

V letech 1991 až 1993 propagoval Šešelj jako Miloševičův emisar myšlenku Velkého Srbska, tedy sjednocení všech srbských menšin na Balkáně v jediném státě. Znamenalo to předtím etnicky vyčitit prostor od nesrbských obyvatel.

Šešelj podněcoval k násilí a ponoukal srbské polovojenské bojůvky k akcím. "Žádný ustašovec odsud neodejde živý," hlásal na adresu Chorvatů v listopadu 1991 ve Vukovaru.

Miloševič ale později v rámci taktiky reálně udržitelné moci poslal velkosrbskou myšlenku k vodě. A s ní i svého "čističe" Šešelje. Ten se ostatně rozkmotřil i se svým někdejším spolubojovníkem Draškovičem, kterého označil za zrádce.

Pro Miloševiče Šešelj dělal špinavou práci v terénu. Po letech se opět sešli v Haagu, kde Šešelj vystupoval jako svědek.
Pro Miloševiče Šešelj dělal špinavou práci v terénu. Po letech se opět sešli v Haagu, kde Šešelj vystupoval jako svědek. | Foto: Reuters

Jebem vam majku

Začínající proces je pro ICTY nejdůležitější po loňské Miloševičově náhlé smrti. Obžaloba povolala na sto svědků, kteří mají dokázat Šešeljovu vinu na rozpoutání občanské války.

PŘEČTĚTE SI srovnání procesů s Miloševičem a Šešeljem

Podle místopředsedy Srbské radikální strany Aleksandara Vučiče je Šešelj "připraven dokázat, kdo je zodpovědný za krizi v bývalé Jugoslávii". Čeká ho prý nelehký úkol, neboť bude muset čelit falešným svědectvím.

Pro muže, který koncem roku 2005 jako svědek v kauze Miloševič počastoval haagské soudce výrazem "jebem vam majku", je to jistý pokrok.

 

Právě se děje

Další zprávy