Do Středoafrické republiky dorazili soudci z Haagu

ČTK ČTK
8. 5. 2014 20:44
ICC prověřuje stovky vražd, případy znásilnění, sexuálního otroctví či používání dětských vojáků.
Středoafrická republika - ilustrační foto
Středoafrická republika - ilustrační foto | Foto: Reuters

Bangui - Středoafrickou republiku ve čtvrtek navštívili zástupci haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC), který zahájil vyšetřování válečných zločinů nebo zločinů proti lidskosti spáchaných v konfliktu v této zemi. Informovala o tom agentura AFP.

"Ve Středoafrické republice byly od roku 2012 spáchány závažné trestné činy," řekl vedoucí oddělení odboru mezinárodní spolupráce ICC Amadi Bahn při tiskové konferenci v Bangui.

ICC prověřuje stovky vražd, případy znásilnění a sexuálního otroctví, ničení majetku, drancování, mučení, vynuceného vystěhovávání nebo verbování a používání dětských vojáků.

Násilí se nedaří zastavit

Středoafrickou republikou sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země.

V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Násilí se stále nedaří zastavit a často jsou jeho terčem i humanitární pracovníci.

Kromě 6 000 členů mezinárodního afrického kontingentu MISCA, který tvoří vojáci ze zemí Africké unie, je ve Středoafrické republice za účelem zklidnění situace také 2 000 francouzských vojáků. Do léta by k nim mělo přibýt asi 800 vojáků z mise Evropské unie.

Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy