Mezinárodní den Holocaustu

Mezinárodní den Holocaustu
Holocaust je řecké slovní spojení vyjadřující kompletní spálení či zničení (holos znamená celý a kaustos  spálený. V hebrejštině je namísto výrazu holocaust používán slovo Šoa, což znamená pohroma, zničení nebo apokalypsa.  
Oba termíny nicméně pojmenovaly hromadné a zvráceně systematické vyvražďování menšin, k němuž docházelo před a v průběhu druhé světové války na území tzv. Třetí říše a jí podrobených území.
V letech 1942 - 44 Osvětim fungovala jako největší nacistická továrna na smrt. V jejich útrobách našlo pro příslušnost k ,,nečisté rase" smrt více než milion Židů, desítky tisíc Poláků a tisíce příslušníků dalších menšin. 
Na fotce je selekce na tzv. rampě smrti v Osvětimi. Příslušníci SS vězně ihned po příjezdu náhodně rozřazovali do dvou skupin. Jedna šla přímo do plynových komor, druhou čekaly hrůzy vyhlazovacího tábora.
Holocaust není odstrašující jen tím, kolik během něj zemřelo lidí, a že byli popravováni nevinní, ale i tím, s jakým cynismem a nelidskostí nacisté menšiny vězně, zneužívali a popravovali.  Na snímku jsou plechovky od cyklonu B - látky, která  zabíjela v plynových komorách.
Byrokracie nacistického Německa neznala mezí. Využít bylo třeba vše, i vlasy mrtvých vězňů. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Reuters
Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 1. 2011 11:56

Organizace spojených národů ustanovila 27. leden jako mezinárodní den holocaustu. Všechny členské země OSN by si proto dnes měly připomenout, co se před šedesáti lety po celé Evropě dělo a zasadit se o to, aby se už nic podobného nikdy v budoucnu neopakovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy