Českou obětí nehody vrtulníku na Sinajském poloostrově je rotmistryně Michaela Tichá. Na svém twitterovém účtu o tom informovala armáda. Náčelník generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřili upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulé, která se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji.
"Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise. Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada," uvedla armáda v tiskové zprávě.
O život přišlo také pět Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží i Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Další podrobnosti o okolnostech nehody zatím nejsou k dispozici.
"Je tam sedm mrtvých, z nich pět jsou Američané, jeden Francouz a jedna Češka," citovala svůj zdroj AFP, podle níž vrtulník spadl na sinajskou poušť.
Izraelský deník Haarec citoval egyptské zdroje, podle nichž se zřítil lehký vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Spadl kvůli technickým problémům údajně v blízkosti ostrova Tírán, který se nachází východně od jižního cípu Sinajského poloostrova a v jehož blízkosti probíhá námořní hranice mezi Egyptem a Saúdskou Arábií.
Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině. Generál Aleš Opata. pic.twitter.com/Ru8Vzmegli
— Armáda ČR (@ArmadaCR) November 12, 2020
Izraelská armáda nabídla svou elitní jednotku pro pomoc raněným na místě, sdělil její mluvčí Jonatan Konrikus. Později ji ale odvolala, když se potvrdilo, že nikdo nepřežil. Brad Lynch z vedení MFO řekl, že "se incident, který se týká jednoho vrtulníku mise, vyšetřuje".
MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled na Sinaji. Mise má přes 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.
Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.
Mezinárodní síly hlídají oblast, v níž nyní působí i ozbrojené radikální skupiny a mezi nimi i místní sekce teroristického Islámského státu.
USA mají v MFO kolem 450 lidí a bývalý americký ministr obrany Mark Esper zvažoval jejich stažení. Podle listu The Wall Street Journal s tím ale nesouhlasilo americké ministerstvo zahraničí ani Izrael. V misi slouží také Kolumbijci, Kanaďané a kromě Čechů další Evropané.