Trump slaví. Nejvyšší soud umožnil vládě zavést zpřísněný azylový režim

ČTK ČTK
12. 9. 2019 7:33
Americký nejvyšší soud ve středu rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa může bez omezení uplatňovat nové pravidlo zpřísňující podmínky pro získání azylu ve Spojených státech. Nařízení soudců dočasně anuluje verdikt soudu nižší instance, který zablokoval vymáhání nové politiky v některých státech USA na hranici s Mexikem.
Migranti na mexické hranici s USA
Migranti na mexické hranici s USA | Foto: Reuters

Podle agentury AP vládní opatření znemožní většině středoamerických migrantů usilovat o azyl v USA.

Soudní tahanice se týká rozhodnutí vlády upřít právo na azyl osobám, které po cestě ze své vlasti do USA prošly třetí zemí, aniž by v ní žádaly o ochranu. Nejvyšší soud vyhověl žádosti Trumpovy administrativy a rozhodl, že pravidlo může být uplatňováno, zatímco bude spor ohledně jeho legálnosti pokračovat.

Zpřísnění azylového režimu představila vláda 15. července a podle agentury Reuters jde o klíčový prvek Trumpovy "nekompromisní imigrační politiky". Ještě před koncem července opatření zablokoval federální soud v San Francisku, soud vyšší instance ale následně omezil platnost tohoto nařízení jen na státy Arizona a Kalifornie. U přistěhovalců přicházejících z Mexika do Texasu a Nového Mexika se už tedy nový režim mohl uplatňovat.

Podle médií je nová restrikce namířeno především proti uprchlíkům z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

"Většina lidí překračujících jižní hranici (Spojených států) jsou Středoameričané, kteří utíkají před násilím a chudobou. Na základě nového pravidla budou z větší části nezpůsobilí, stejně jako žadatelé o azyl z Afriky, Asie a Jižní Ameriky, kteří běžně k jižní hranici přichází," napsala AP.

Podle dosud platných regulí neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. Tento status má na severoamerickém kontinentu jen severní soused USA Kanada, na Mexiko se nevztahuje.

Video: Jen tu jíme, spíme a pijeme, stěžují si migranti v uprchlickém táboře 150 km od českých hranic

Jen tu jíme, spíme a pijeme, stěžují si migranti v uprchlickém táboře 150 km od českých hranic | Video: Tomáš Cetkovský, Helena Truchlá
 

Právě se děje

Další zprávy