Město zavalené odpadky se brání práškováním proti potkanům

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2015 12:34
Politické spory a protesty obyvatel způsobily, že se v libanonské metropoli Bejrútu nahromadilo 25 tisíc tun smetí.
Hořící odpadky v Bejrútu.
Hořící odpadky v Bejrútu. | Foto: Reuters

BejrútLibanonská metropole už zažila mnoho. Válku, ve které bylo město rozděleno na dvě části, bombardování, měsíce bez dodávek elektřiny nebo vody.

Tentokrát zápasí dvoumilionový Bejrút s jiným problémem. Už déle než týden nikdo nevyváží odpadky.

Lidé, kteří žijí blízko dosavadního úložiště, se 17. července vzbouřili a zablokovali příjezdy k obří skládce v Náama na jihovýchodním okraji metropole. Úřady jim loni slíbily, že k tomuto datu ji zavřou a problém spalování odpadků bude řešen jinak a jinde.

Zacpat nos a rychle pryč.
Zacpat nos a rychle pryč. | Foto: Reuters

Nic se však nestalo, takže lidé sáhli ke krajnímu řešení. Navíc firmě, která popelnice a kontejnery vyprazdňovala a jejich obsah vyvážela na skládku, skončila smlouva.

Ve vedrech, kdy se teplota blíží ke čtyřiceti stupňům, tak Bejrúťané musejí kromě zplodin z automobilových zácp dýchat i zápach hromadícího se smetí.

Možné následky na zdraví obyvatel se magistrát snaží zmírnit alespoň tím, že páchnoucí hromady zasypává speciálním přípravek, který odpuzuje potkany.

Vše ještě zhoršuje fakt, že někteří lidé se rozhodli odpadky pálit doma, jiní zapalují hromady v ulicích.

Je to i nápor na nervy. Při demonstraci v centru města utrpěli v neděli zranění tři protestující a čtyři policisté. Dohoda je ale stále v nedohlednu.

"Odpadková republika," hlásá palčivý titulek na první straně francouzsky psaného libanonského deníku L'Orient Le Jour.

Libanonská média upozorňují na to, že země se čtyřmi miliony obyvatel stále nemá pořádné zařízení na recyklaci odpadu.

Foto: Aktuálně.cz

Parlament se nedokázal na řešení problémy s odpadky dohodnout několik let. Dlouhou dobu je paralyzován rozdělením na nesmiřitelné skupiny, neschopné přijmout jakákoliv opatření.

Země je například už rok bez prezidenta, protože poslanci se na nikom neshodli.

Politická scéna je rozdělena na dva tábory. Prvním je Aliance 8. března, tvořená hlavně šíitskými muslimy a šíitskými stranami Hizballáh a Amál.

Druhým je Aliance 14. března, která sdružuje hlavně sunnitské muslimy a část křesťanské komunity. Hlavní postavou tohoto seskupení je Sáad Harírí, syn zvražděného bývalého premiéra Ráfika Harírího.

Politická situace a akceschopnost parlamentu je zablokovaná také kvůli konfliktu v Sýrii. Aliance 8. března na čele s Hizballáhem podporuje režim prezidenta Bašára Asada, Aliance 14. března si přeje jeho rezignaci nebo svržení.

 

Právě se děje

Další zprávy