Zdroj: Za únosem Čechů je někdo s velkým vlivem a možnostmi

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 7. 2015 12:21
V případu pětice Čechů zmizelé v libanonském údolí Bikáa je zatím více otazníků než odpovědí. Pasy v autě mohou být vzkazem únosců.
Libanonský voják na kontrolním stanovišti.
Libanonský voják na kontrolním stanovišti. | Foto: Reuters

Bejrút - Pětice Čechů, která zmizela v sobotu z automobilu značky Kia u libanonského města Kefrája, se zřejmě nachází v pohraniční oblasti v jižním Libanonu.

S odvoláním na libanonský bezpečnostní zdroj to napsal kuvajtský deník Al-Rai, který obvykle mívá ověřené a důvěryhodné investigativní informace z arabského světa.

Uvádí to rovněž server Lebanon Files.com. Libanonská oficiální místa se ale odmítají vyjadřovat.

Redakce Aktuálně.cz zná identitu jednoho z pěti zmizelých, s ohledem na rodinu a probíhající pátraní ji však zatím nezveřejní.

Aktuálně.cz hovořilo s libanonským novinářem, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle jeho informací je možné, že pět Čechů bylo v Libanonu v kontaktu s příbuznými Alího Fajáda. Libanonce zadržovaného v České republice, o jehož vydání usilují Spojené státy

USA ho chtějí soudit za to, že chtěl prodat drogy a zbraně agentům, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie).

"Zřejmě to všechno bylo dopředu pečlivě připravené. Musel se na tom podílet někdo s velkým vlivem a možnostmi, Fajádova rodina sama by to asi neprovedla,“ řekl Aktuálně.cz libanonský novinář.

List Tajjár uvádí, že v autě zůstaly pasy, což "lze vykládat jako vzkaz únosců, není to náhoda." Všechny věci byly podle deníku srovnané, nikdo nic nerozházel a nic zřejmě nehledal.

Pět Čechů zmizelo v údolí Bikáa v sobotu ráno. Uvnitř zůstaly pasy, dále pak kamery, zavazadla, platební karty a peníze. Auto řídil bratr Alího Fajáda Saíb, ale to zatím libanonské úřady oficiálně nepotvrdily.

Spojení s Alím Fajádem odmítá jeho advokát Vladimír Řičica. V prohlášení napsal, že Fajád se od záležitosti distancuje a ani on, ani jeho rodina nemají se zmizením Čechů nic společného.

Jeden z pohřešovaných Čechů je podle libanonského listu L'Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník uvádí, že ve skupině jsou dva novináři, Fajádův obhájce, tlumočník a právě vysoce postavený bezpečnostní představitel.

Na kameře, která zůstala v autě, jsou zachyceny rozhovory týkající se bojů na libanonsko-syrské hranici a života syrských uprchlíků v Libanonu.

"V oblasti operuje celá řada zpravodajských služeb. A pokud nám mohou pomoci, tak určitě máme s řadou z nich kontakty a budeme je využívat," řekl dnes ráno agentuře ČTK v Bruselu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Údolí Bikáa se v době libanonské občanské války v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století stalo velkou pěstírnou drog a útočištěm řady teroristických a ozbrojených organizací. Například palestinských nebo kurdských.

Po válce zde bylo bezpečněji, ale situace se znovu zhoršila po vypuknutí války v Sýrii v roce 2011.

Časté jsou zde únosy libanonských podnikatelů a obchodníků, za které pachatelé žádají výkupné. V oblasti u hranic se Sýrií rovněž operují syrští ozbrojenci, město Arsal na východě údolí Bikáa loni krátce obsadil Islámský stát.

Před čtyřmi lety únosci ve dvou dodávkách zajali sedm estonských cyklistů. Jak později vyšlo najevo, skupina, která se jich zmocnila, Estonce prodala jinému gangu.

Ten žádal výkupné.

Nakonec Estonce propustil po čtyřech měsících. Není známo, zda bylo výkupné zaplaceno.

 

Právě se děje

Další zprávy