reklama
 
 

Libanon dostal dodávku amerických zbraní za 25 milionů USD

8. 2. 2015 13:49
V dodávce je 70 houfnic, 26 milionů nábojů a rovněž munice určená těžkému dělostřelectvu.

Bejrút/Mnichov - Do Libanonu dnes dorazila americká zbrojní dodávka za 25 milionů dolarů (611 milionů korun). Jde o zbraně, jež Libanon zaplatí podle libanonského listu The Daily Star za pomoci Saúdské Arábie, která k tomuto účelu vyčlenila miliardu dolarů. Chce tak pomoci libanonské armádě v boji proti islámským extremistům, kteří působí v Sýrii a ohrožují i Libanon.

Předání byl přítomen americký velvyslanec v Bejrútu David Hale. Řekl, že v dodávce je 70 houfnic, 26 milionů nábojů a rovněž munice určená těžkému dělostřelectvu.

Hale sdělil novinářům, že Libanon je na pátém místě mezi zeměmi, jimž USA poskytují největší vojenskou pomoc. V minulých osmi letech prý Spojené státy této středomořské zemi dodaly vybavení za miliardu dolarů, ale šlo především o nebojové prostředky jako komunikační systémy nebo lehká letadla. V lednu z USA dorazilo libanonské armádě několik desítek obrněných terénních vozů.

Libanon pomáhá vyzbrojovat s pomocí peněz ze Saúdské Arábie také Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius dnes řekl, že francouzská zbrojní dodávka do Libanonu dorazí v prvním dubnovém týdnu. Fabius to sdělil libanonskému premiérovi Tammámovi Salámovi, s nímž se sešel na okraj mnichovské bezpečnostní konference. Bývalý libanonský prezident Michel Suljamán na konci roku 2013 oznámil, že Rijád slíbil libanonské armádě na nákup francouzských zbraní pomoc ve výši tří miliard dolarů.

O vojenské pomoci při své loňské návštěvě Bejrútu hovořil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V úvahu podle něj připadá prodej vojenské techniky i darování českých přebytků lehkých zbraní. Praha chce také s Bejrútem spolupracovat ve výzvědné činnosti.

autor: ČTK | 8. 2. 2015 13:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama