Milionový Šrínagar nyní vypadá jako město duchů - ozbrojení vojáci stojící na rozích ulic a před zátarasy z ostnatého státu jsou obvykle jediní lidé, které je na ulicích vidět. Informací z tohoto himálajského státu je jen velmi málo. Společně s vyhlášením zákazu vycházení bylo odpojeno telefonní spojení a internet.
Navzdory odříznutí Šrínagaru od okolního světa se v úterý objevily informace o sporadických protestech. Nejmenovaný zdroj z městské nemocnice agentuře AFP sdělil, že tu bylo hospitalizováno nejméně šest lidí se střelnými a dalšími zraněními.
Podle policisty, který si nepřál být jmenován, se jeden z protestujících utopil, když při útěku před policií skočil do řeky, dodala AFP. Tyto zprávy ale není možné ověřit z žádného jiného zdroje.
Vojáky střežená kontrolní stanoviště jsou na hlavních ulicích po každých 100 metrech. Z domů mají dovoleno vycházet jen lidé v nezbytně nutných profesích. Prakticky všechny obchody jsou zavřené a do města se nedostává žádné čerstvé zboží.
Pákistán ve středu také oznámil, že omezuje diplomatické vztahy s Indií.
Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.
Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země, disponující jadernými zbraněmi, kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.
The row between India and Pakistan over the disputed territory of Kashmir has deepened, after Pakistan said it was expelling India's top diplomat and suspending tradehttps://t.co/exquqZ5DSX
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 7, 2019