Měsíčně zemřou 3 novináři. Nejen v Iráku

lem
20. 9. 2006 14:20
New York - Největší nebezpečí číhá na novináře v Iráku, stojí v dnešní zprávě Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Měsíčně po celém světě zemřou v průměru tři z nich.

Za posledních patnáct let zemřelo kvůli své práci na 580 novinářů. Většina z nich se znelíbila vládě či vojenským složkám, zbytek pak zahynul v početných válečných konfliktech, které svět od roku 1992 zasáhly.

Irák: Peklo pro novináře

Nejkrvavější bilanci má za sebou Irák, který je podle dnešní zprávy CPJ nejnebezpečnějším místem na světě.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Od irácké invaze před třemi lety zde údajně zemřelo 78 novinářů. Další pak umírali v Alžírsku - 60 obětí, v Rusku - 42 a Kolumbii - 37, píše newyorská nezisková organizace.

"Novinařina se stává nebezpečnou profesí," potvrzuje ředitel CPJ Joel Simon."Od irácké války navíc vzrostlo vědomí veřejnosti o její nebezpečnosti."

Ne všechny novináře unesené v Iráku však čeká smrti, přestože jen od ledna tohoto roku zde zemřelo dvacet z nich. Někteří mají štěstí a díky zásahu vlády nebo vyplacení výkupného se dostanou na svobodu.

Nejznámější je případ unesené a následně propuštěné novinářky deníku Christian Science Monitor Jill Carrolové, která se pár měsíců po návratu na svobodu rozhodla o svých zážitcích seznámit svět.

  • Deník zajatkyně: Nezabíjejte mě nožem - ČTĚTE ZDE

Výbor na ochranu novinářů poukazuje také na to, že smrt zahraničních zpravodajů v Iráku poutá ve světě velkou pozornost, ale tři čtvrtiny obětí z novinářských řad tvoří Iráčané, kteří podstupují stejné riziko, ať už pracují pro domácí, nebo západní média.

Toto pravidlo platí nejen v Iráku, ale po celém světě. "Celých 85 procent úmrtí připadá na domácí novináře," stojí ve zprávě.

Kritika politiků se nevyplácí

Nebezpečí však číhá také v zemích, ve kterých žádný ozbrojený konflikt neprobíhá. Jasným příkladem je například Rusko, které se v žebříčku Výboru na ochranu novinářů umístilo na nelichotivém třetím místě.

"Sedm z deseti novinářů umírá kvůli kritice vlády. Za řadou vražd stojí politici, pro které se zprávy novinářů staly nebezpečné," píše se ve studii.

Od roku 2000 bylo v Rusku zavražděno nejméně dvanáct novinářů, dodávají představitelé Výboru na ochranu novinářů.

Situace v mnohamilionovém a zdánlivě demokratickém Rusku je tak srovnatelná s poměry v řadě afrických čí asijských zemí, kde novináři a kritici režimů záhadně mizí, případně bez jakéhokoliv soudu či dokonce obvinění míří za mříže.

Organizace Reportéři bez hranic, která se také zabývá dodržováním práv novinářů, zase upozorňuje na tristní situaci v Číně. V současnosti je tam vězněno nejméně 32 žurnalistů a 50 "kyberdisidentů", aktivistů, využívajících ke zveřejňování svých myšlenek internet.

 

Právě se děje

Další zprávy