Lisabon - Sochy ve smutečním hávu - přesněji v černých plastových pytlech - a hlasitý pískot vítaly v pondělí německou kancléřku Angelu Merkelovou, která přicestovala do Lisabonu, aby pochválila reformní úsilí tamní vlády. A hlavně, aby ujistila kabinet premiéra Pedra Passose Coelha, že jeho země je na tom se sanací státních financí tak dobře, že další pomoc od EU nepotřebuje.
"Portugalsko plní své závazky a to, co země dokázala, zasluhuje nejvyšší ocenění," řekla Merkelová po schůzce s Coelhem.
Portugalsko v současnosti čerpá poslední tranše z kreditu, který mu v roce 2011 Unie poskytla. Již příštím rokem si podle všeho bude moci znovu půjčovat na mezinárodních trzích s dluhopisy.
Úroky z desetiletých obligací se Lisabonu letos podařilo snížit z lednových 17 na současných 8,7 procenta. V říjnu navíc země dosáhla toho, že krátkodobé bondy v celkovém objemu 3,76 miliardy eur mohla směnit za ty s delší dobou splatnosti.
"Dnes bychom čelili mnohem větším problémům, pokud by nám naši evropští partneři nepomohli půjčkami," nechal se krátce před návštěvou Merkelové slyšet Coelho, citovaný agenturou Reuters. Ten své zemi výměnou za evropskou pomoc naordinoval tvrdé škrty.
Coelhův kabinet čeká schvalování dalšího úsporného rozpočtu, v rámci kterého chce premiér ušetřit čtyři miliardy eur. Je to přibližně třetina částky, kterou nyní musela v rámci nových opatření přijatých v boji se zadlužením najít řecká vláda.
Zatímco portugalská ekonomika letos snížila svůj výkon jen o tři procenta HDP, řecká zaznamenala více než šestiprocentní pokles. A zatímco ekonomové Portugalsku pro příští rok předpovídají jen jednoprocentní snížení růstu, Řeky čeká nejméně čtyřapůlprocentní recese.
Ekonomický Frankenstein
Portugalci jsou tak podle všeho z nejhoršího venku. Nezaměstnanost, která je nyní patnáctiprocentní, sice v příštím roce ještě vzroste, zadlužení by ale již mělo dosáhnout se 124 procenty hrubého domácího produktu svého vrcholu a v roce 2014 začít klesat.
Hospodářský výkon desetimilionové země vyčíslili ekonomové na 170 miliard eur. Je to o 38 miliard více než v případě Česka a o deset miliard méně než řecké HDP.
Ačkoliv kancléřku v Lisabonu nečekaly podobně vášnivé protesty jako před nedávnem v Řecku, nesouhlas s její přítomností v zemi i s úsporami Coelhova kabinetu už vyjádřilo milion Portugalců, kteří se přihlásili k facebookové iniciativě s názvem "K čertu s trojkou (Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu)!"
Od skupiny stovky prominentních portugalských umělců a intelektuálů se pak Merkelové dostalo označení "persona non grata".
Její návštěva se shoduje s počátkem pravidelné čtrnáctidenní mise, kterou trojka v zemi vykonává s cílem přezkoumat stav reforem i dopad úsporných opatření.
Populární není Merkelová ani v portugalských médiích. Deník Diario Economico ji nedávno obvinil z toho, že z Portugalska učinila "ekonomického Frankensteina". Také z toho důvodu, že Coelhova vláda - aby dodržela podmínky balíčku finanční pomoci od EU - bude muset uskutečnit "největší zvýšení daní v moderní historii země".