Země špaget přivykla nouzi. Z popelnic zmizelo jídlo

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2012 6:00
Tvrdá úsporná opatření nutí obyvatele země, aby nevyhazovali zbytečně potraviny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Tak špatné časy Italové dlouho nepamatují. Vláda kvůli velkému zadlužení země drasticky škrtá ve výdajích, stoupá nezaměstnanost a ekonomika padá.

Zásadní obrat k lepšímu se zatím nerýsuje, a tak se obyvatelé země, která dala světu špagety, lasagne, pizzu, prosciutto nebo parmazán, musejí uskrovňovat i v jídle.

Více s ním šetří. Co nesní, schovají si na příště nebo zbytky upraví jinak. Či ještě jinak: v popelnicích italských měst už se jen výjimečně najde vyhozené jídlo nebo potraviny.

Potvrzuje to průzkum, který si nechal udělat potravinářský a zemědělský svaz Coldiretti. Vyplývá z něj, že devětapadesát procent Italů přestalo úplně vyhazovat jídlo, včetně chleba nebo zeleniny.

Podle svazu dříve mizelo v popelnicích a kontejnerech každý rok přibližně deset milionů tun potravin v hodnotě více než jedenáct miliard eur.

Teď je to ale výrazně méně.

Studentky protestují v Římě proti vládní politice tvrdých škrtů.
Studentky protestují v Římě proti vládní politice tvrdých škrtů. | Foto: Reuters

"Každá čtvrtá italská rodina má vážné finanční problémy," uvádí Coldiretti ve zprávě. Dodává, že spotřebitelská důvěra zaznamenává nejhorší propad od druhé světové války.

Italská ekonomika letos klesne podle odhadů o více než dvě procenta. Nezaměstnanost přesáhla desetiprocentní hranici, takže bez práce už jsou skoro tři miliony Italů.

Vláda premiéra Maria Montiho chce příští rok zvednout DPH, takže potraviny ještě více zdraží. To bude těžké obzvláště pro důchodce, kterým už kabinet snížil penze.

Katolická charitativní organizace Caritas upozorňuje ve své zprávě, že důchodci a ženy, které žijí samy, čelí v Itálii nebezpečí pádu do dlouho nezaznamenané chudoby.

"Počet lidí, kteří se na nás letos obracejí o pomoc nebo s prosbou o dar, se letos zvýšil oproti loňsku čtyřiačtyřicetkrát," uvedla Caritas.

Ve čtvrtek se v Římě upálil před sídlem prezidenta pětapadesátiletý muž, který přišel o práci řidiče nákladního vozu. V srpnu se další nezaměstnaný člověk upálil před parlamentem.

Zadluženost Itálie v poměru k HDP je po Řecku druhá nejvyšší v eurozóně. Italský státní dluh se blíží 120 procentům HDP. Premiér Mario Monti ale nedávno oznámil, že na rozdíl od Řecka, Portugalska nebo Španělska jeho země nebude žádat o mezinárodní pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy