V Madridu a Lisabonu demonstrovaly desetitisíce lidí

ČTK ČTK
29. 9. 2012 23:15
Španělská vláda navrhla rozpočet, který snižuje výdaje o 40 miliard eur
A riot police officer stands behind placards placed on barriers that cordon off the Spanish parliament in Madrid, September 25, 2012. Protesters clashed with police in Spain's capital on Tuesday as the government prepares a new round of unpopular austerity measures for the 2013 budget that will be announced on Thursday. REUTERS/Susana Vera (SPAIN - Tags: CIVIL UNREST POLITICS BUSINESS) Published: Zář. 25, 2012, 9:11 odp.
A riot police officer stands behind placards placed on barriers that cordon off the Spanish parliament in Madrid, September 25, 2012. Protesters clashed with police in Spain's capital on Tuesday as the government prepares a new round of unpopular austerity measures for the 2013 budget that will be announced on Thursday. REUTERS/Susana Vera (SPAIN - Tags: CIVIL UNREST POLITICS BUSINESS) Published: Zář. 25, 2012, 9:11 odp. | Foto: Reuters

Madrid/Lisabon - Desetitisíce Španělů a Portugalců vyšly v sobotu do ulic ve svých metropolích, aby protestovaly proti úsporným opatřením svých vlád a tvrdým dopadům ekonomické krize na svoje životy.

V Madridu nespokojení obyvatelé demonstrovali již potřetí tento týden a před parlamentem vyjádřili rozhořčení nad zvyšováním daní, nad snižováním vládních výdajů a nad nejvyšší nezaměstnaností mezi 17 zeměmi eurozóny. Ta už ve Španělsku postihuje téměř 25 procent aktivního obyvatelstva.

Davy rozhořčených lidí křičely "Vyhoďte je, vyhoďte je" s poukazem na konzervativní vládu premiéra Mariana Rajoye. Jeho kabinet v pátek předložil návrh rozpočtu na příští rok, který předpokládá snížení celkových výdajů o 40 miliard eur, zmrazení mezd zaměstnanců státního sektoru a snížení výdajů na nezaměstnané.

Čtyřiadvacetiletý demonstrant Pablo Rodríguez, který studuje zemědělství v Dánsku, vyjádřil pochyby, zda bude moci uplatnit svoje vzdělání ve Španělsku. "Rád bych pracoval tady, ale nic tu pro mě není. Pravděpodobně si najdu zaměstnání v zahraničí a zůstanu tam. Než se ekonomika zlepší, už bude pozdě. Budu usazen někde jinde i s rodinou," dodal.

Nezaměstnaná Nuria Camachová, která pracovala ve farmaceutickém průmyslu v Madridu, chodí na každou demonstraci. "Od té doby, co přišla tato vláda, jsou jen škrty - ve zdravotnictví, ve školství...," řekla. "Je třeba jít každý den do ulic, věřím, že vláda může udělat krok zpět," dodala.

Proti úsporným opatřením své vlády protestovaly v sobotu na výzvu hlavního odborového svazu i tisíce Portugalců, kteří vystupňovali svůj nesouhlas s dalšími plánovaným škrty a se zvýšením daní, které chce vláda začlenit do návrhu rozpočtu na příští rok.

Vláda tváří v tvář ostré kritice odborů, opozice i podnikatelů ustoupila od zvýšení odvodů na sociální zabezpečení, ale nyní se snaží najít alternativní opatření do rozpočtu pro příští rok, aby zajistila splnění rozpočtových cílů stanovených pro získání záchranného úvěru 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč) od trojice mezinárodních věřitelů Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu (MMF)a Evropské centrální banky.

Demonstranti pochodovali Lisabonem s transparenty Trojko jdi k čertu, chceme zpět svoje životy.

"Před rokem nám premiér říkal, že řešení našich problémů je v dohodě s trojkou," řekl šéf odborů Armenio Carlos demonstrantům na hlavním náměstí metropole. "Ale tento film jsme už viděli v Řecku, to je bezvýchodná cesta, tlačí nás do propasti."

 

Právě se děje

Další zprávy