Poté co ji dopoledne dali poslanci německého parlamentu důvěru, složila v zasedacím sále Spolkového sněmu ústavou předepsaný kancléřský slib.
Merkelová povede vládu dvou největších německých politických stran - křesťanských a sociálních demokratů. Ti se dohodli na vytvoření společné vlády poprvé po takřka čtyřiceti letech.
Angela Merkelová získala v dopolední vollbě 397 hlasů, což je o 51 hlasů méně, než činí součet poslanců za SPD a CDU. Z toho je zřejmé, že pro Merkelovou nehlasovali všichni vládní poslanci. Z vlastního tábora proti ní bylo 36 hlasů, dalších 12 vládních zákonodárců se zdrželo. Analytici z toho usuzují, že společné vládnutí obou stran budou provázet spory a pnutí. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Němců nevěří, že by vláda vydržela celé čtyři roky.
V zářijových volbách nezískala ani jedna z těchto stran dostatek hlasů, aby mohla vytvořit vládu s programově příbuzným partnerem.
Merkelová musela hodně slevit
Hlavní prioritou nové německé vlády bude boj s nezaměstnaností, která dosahuje v Německu jedenácti procent, a je tak blízko absolutního poválečného rekordu.
Merkelová se však v rámci koaličních jednání musela vzdát většiny ze svých plánů na radikální reformu německého sociálního systému. Němce přesto čekají některá nepříjemná opatření: vzroste daň z přidané hodnoty, prodlouží se věk odchodu do důchodu.
Podrobněji o programu nové německé vlády ČTĚTE ZDE.
Merkelová se stala první ženou v čele německé vlády. Zároveň bude první kancléřkou původem z východního Německa.
Profil nové německé kancléřky NAJDETE ZDE.
První pracovní den ve funkci stráví nová německá kancléřka na zahraničních cestách. Ve středu se nejprve vydá do Paříže a poté do Bruselu. Hned ve čtvrtek by měla Merkelová navštívit v Londýně britského premiéra Tonyho Blaira. Nová vláda si v zahraničněpolitické části svého programu dala za cíl napravit vztahy se Spojenými státy.