Merkelová vystřídala Schrödera

22. 11. 2005 14:21
Berlín - Předsedkyně křesťanských demokratů Angela Merkelová se stala novou německou kancléřkou.

Poté co ji dopoledne dali poslanci německého parlamentu důvěru, složila v zasedacím sále Spolkového sněmu ústavou předepsaný kancléřský slib.

Merkelová povede vládu dvou největších německých politických stran - křesťanských a sociálních demokratů. Ti se dohodli na vytvoření společné vlády poprvé po takřka čtyřiceti letech.

Angela Merkelová získala v dopolední vollbě 397 hlasů, což je o 51 hlasů méně, než činí součet poslanců za SPD a CDU. Z toho je zřejmé, že pro Merkelovou nehlasovali všichni vládní poslanci. Z vlastního tábora proti ní bylo 36 hlasů, dalších 12 vládních zákonodárců se zdrželo. Analytici z toho usuzují, že společné vládnutí obou stran budou provázet spory a pnutí. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Němců nevěří, že by vláda vydržela celé čtyři roky.

V zářijových volbách nezískala ani jedna z těchto stran dostatek hlasů, aby mohla vytvořit vládu s programově příbuzným partnerem.

Merkelová musela hodně slevit

Hlavní prioritou nové německé vlády bude boj s nezaměstnaností, která dosahuje v Německu jedenácti procent, a je tak blízko absolutního poválečného rekordu.

Merkelová se však v rámci koaličních jednání musela vzdát většiny ze svých plánů na radikální reformu německého sociálního systému. Němce přesto čekají některá nepříjemná opatření: vzroste daň z přidané hodnoty, prodlouží se věk odchodu do důchodu.

Podrobněji o programu nové německé vlády ČTĚTE ZDE.

Merkelová se stala první ženou v čele německé vlády. Zároveň bude první kancléřkou původem z východního Německa.

Foto: Reuters

Profil nové německé kancléřky NAJDETE ZDE

První pracovní den ve funkci stráví nová německá kancléřka na zahraničních cestách. Ve středu se nejprve vydá do Paříže a poté do Bruselu. Hned ve čtvrtek by měla Merkelová navštívit v Londýně britského premiéra Tonyho Blaira. Nová vláda si v zahraničněpolitické části svého programu dala za cíl napravit vztahy se Spojenými státy.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy