Berlín - Nejpalčivějším německým tématem je o předposledním únorovém víkendu hledání kandidátů na uvolněný post německého prezidenta, který v pátek opustila dosavadní hlava státu Christian Wulff.
V úřadu kancléřky Angely Merkelové se dopoledne konala schůzka stranických špiček konzervativní CDU/CSU a koaličních liberálů. Jako o možném kandidátovi vládní koalice se mluví o předsedovi Spolkového sněmu Norbertu Lammertovi za CDU kancléřky Merkelové nebo o evangelickém teologovi Wolfgangu Huberovi.
Podle agentury DPA vládní koalice pod vedením kancléřky kandidáta v sobotu pravděpodobně nenajde.
Opoziční sociální demokraté (SPD) by v současné chvíli na prezidentském postu zřejmě nejraději viděli bojovníka za lidská práva z dob komunismu Joachima Gaucka, nicméně podle agentury DPA jsou mizivé šance na to, že by ho SPD dokázala prosadit u stran vládní koalice. Gauck předloni v souboji o prezidentský úřad Wulffovi podlehl.
Jednání špiček vládní koalice s opozicí čekají nejdříve v neděli, do té doby zřejmě budou spekulace o jménu možného Wulffova nástupce pokračovat. Merkelová už v pátek řekla, že její středopravá koalice se bude snažit najít takového kandidáta, který bude přijatelný i pro opoziční strany.
Tisk spekuluje o "prezidentce" Merkelové
Otázce, jaká osobnost by měla usednout do prezidentského křesla se v sobotních komentářích věnuje i německý tisk. Jednou z horkých kandidátů na uvolněný post by podle něj byla sama kancléřka Angela Merkelová.
Jasnou volbou je například pro Süddeutsche Zeitung, podle něj už nyní Merkelová Německu vládne, jako by byla prezidentkou. Toho si všímá i deník Die Welt.
Krátkou epizodu Wulffa hodnotí většina listů negativně a za všechny to shrnul příspěvek serveru Spiegel Online, podle něhož to prezident jednoduše "zpackal".
"Je na čase, aby prezidentem byla žena a bylo by dobře, kdyby Německo reprezentovala alespoň jedno celé funkční období a s respektem," vyzval politiky Süddeutsche Zeitung.
"Ženu, která je zkušená, neúplatná a politicky zdatná a takovou my máme. Jmenuje se Angela Merkelová a už nyní vládne, jako by byla prezidentka. Sice k tomu nedojde, ale kdyby spolková prezidentka Merkelová v březnu přijala kabinet kancléře Thomase de Maiziéra (nynějšího ministra obrany) - to by bylo něco," poznamenává mnichovský list.
"Angela Merkelová je skutečnou hlavou Německa," píše také Die Welt. Ten se sice nepřimlouvá za její zvolení, všímá si však toho, že obě poslední rezignace "jejích" prezidentů paradoxně posílily kancléřčino postavení v Německu a její popularita se na pozadí Wulffových skandálů ještě zvýšila. Výběr a zvolení nového prezidenta budou podle deníku také zcela v její režii.
Stejně jako mnoho dalších německých listů radí i Die Welt Merkelové, že jedinou správnou volbou je všeobecně respektovaný bojovník za občanská práva Joachim Gauck, kterého kancléřka před dvěma roky odmítla a místo něj prosadila Wulffa. "Merkelová by nyní měla vystoupit ze svého stínu a vyslat do souboje Gaucka. Lepšího těžko najde," vyzval například regionální Braunschweiger Zeitung. Hamburger Abendblatt a Leipziger Volkszeitung naopak soudí, že v čele státu by konečně měla stanout žena.
Předvolební boj stran
Berlínský Der Tagesspiegel a další deníky vidí v hledání nového prezidentského kandidáta začátek stranického klání před volbami v příštím roce. "Vědomě Angela Merkelová učinila SPD a Zeleným - a jenom jim - tak otevřenou nabídku," že kandidát vzejde z dohody s těmito opozičními stranami.
"Chce dát dohromady všechny strany, které pro ni přicházejí v úvahu jako budoucí koaliční partneři," domnívá se Der Tagesspiegel. "Unie (kancléřčina CDU/CSU) zůstane střednědobě u moci, jen pokud se jí podaří najít shodu s SPD a Zelenými. Tím by se nabídly společné body pro novou koalici po příštích volbách," přidal se Mitteldeutsche Zeitung.
K osobě odstoupivšího prezidenta se asi nejkategoričtěji vyjádřil server magazínu Der Spiegel. "Wulff to sám zpackal. Zůstává po něm obraz náfuky, který byl příliš malý pro svůj úřad a pro něhož se jeho průměrnost stala jeho osudem. Není podstatné, zda jednal 'vždy právně korektně', jak sám řekl. Jeho selhání spočívá v tom, jak nakládal s nekonečnou řadou malých i velkých obvinění proti jeho osobě," soudí Der Spiegel.
Vinu za nepovedenou Wulffovu epizodu v čele státu časopis přisuzuje vládním politikům. "Nejhloupějším politickým nápadem posledních let bylo udělat prezidentem Christiana Wulffa. Unie, FDP a kancléřka Angela Merkelová tohoto kandidáta našly a jsou také zodpovědné za jeho ztroskotání," píše Der Spiegel.
Merkelová podle něj nyní musí najít někoho mnohem lepšího. "Země potřebuje prezidenta více než kdy jindy. Ten musí být skutečná první třída. A klidně to může být ta," nebrání se ani Der Spiegel tomu, aby poprvé v dějinách stála v čele Německa žena.