Merkelová hodlá koupit data o tajných kontech milionářů

Monika Horáková
1. 2. 2010 21:18
Prospěch ze zcizených dat může být podle ní větší než ztráty.
Danit se bude, ať to stojí, co to stojí.
Danit se bude, ať to stojí, co to stojí. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se vydala po stopě těch, kteří odkládali své nezdaněné peníze na švýcarská konta. A za informace, vedoucí k objasnění jedné z velkých německých kauz, je dokonce ochotná vydat peníze.

Data o 1 500 osobách, jejichž skutečné příjmy byly ukryty za mlčení švýcarských bank, mají být zkopírována na tajně pořízeném CD. To jeho "autoři" nyní nabízejí německým úřadům za 2,5 milionů eur.

Ačkoli se může jednat o podvod, Merkelová je podle serveru Spiegel Online odhodlána tajemné CD koupit, pokud si jen trochu bude možno ověřit jeho autenticitu.

Podobný kousek se německé vládě již jednou vyplatil.

V roce 2007 koupila německá tajná služba za 5 milionů eur CD, na němž byly zcizené údaje o tajných kontech s nezdaněnými penězi v Lichtenštejnsku. Riskantní nákup se vyplatil. Bochumské státní zastupitelství oznámilo, že do konce roku 2009 bylo na daních doplaceno 180 milionů eur.

Stejný názor na koupi CD jako kancléřka Merkelová má také její ministr financí Wolfgang Schäuble.

Méně porozumění však tato iniciativa nachází u švýcarských úřadů.

Ty už oznámily, že Švýcarsko neposkytne Německu pomocnou ruku při prověřování odcizených dat. Využití tohoto typu informací se totiž podle Švýcarů "neslučuje s důvěrou ani právem".

Angelu Merkelovou zrazují od koupě CD rovněž někteří straničtí kolegové a kolegyně - Švýcarsko totiž veřejně pohrozilo očekávaným zhoršením vzájemných vztahů.

Přesto se kancléřka nechala podle serveru Spiegel Online slyšet: "CD s informacemi rozhodně koupit chci, i kdyby měla být cena - nejen finančně - velmi vysoká."

 

Právě se děje

Další zprávy