SaS pozastavila účast ve slovenské koalici. Zbylým stranám zbývá jen těsná většina

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2021 19:03
Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) ve čtvrtek ohlásila, že v probíhající vládní krizi pozastavuje svou účast v koalici, dokud premiér Igor Matovič nepodá demisi. Zbylé tři vládní strany si bez SaS udrží ve sněmovně jen těsnou většinu. SaS už dříve podmínila své setrvání v kabinetu tím, že Matovič rezignuje do této středy.
Slovenský premiér Igor Matovič.
Slovenský premiér Igor Matovič. | Foto: Reuters

Slovenskou vládu ve čtvrtek také opustili ministři zahraničí a školství, jejich demisi dopoledne přijala prezidentka Zuzana Čaputová. Rezignovalo už šest ze 16 členů kabinetu.

Rezignací šéfa diplomacie Ivana Korčoka a ministra školství Branislava Gröhlinga odešli z vlády poslední dva zástupci strany Svoboda a solidarita. Již v úterý Čaputová přijala demisi ministra hospodářství Richarda Sulíka, který je předsedou SaS a který je v dlouhodobém sporu s Matovičem kvůli postupu při řešení koronavirové krize.

Zatím žádný ze šesti ministrů, kteří v uplynulých dvou týdnech podali demisi, nemá svého nástupce. Jejich ministerstva řídí jiní členové vlády. Například ministr financí Eduard Heger vede i ministerstvo zdravotnictví a nově také školství. Ministerstvo zahraničí zase dočasně povede ministr obrany Jaroslav Naď.

Zatímco OLaNO naznačilo možnost pokračování koalice bez SaS, nejmenší vládní strana Za lidi, která rovněž žádá odchod Matoviče z čela vlády, chce pokračování čtyřkoalice. Pro případ, že se situace ohledně vládní krize do pondělí nevyřeší, strana hrozí odchodem z koalice.

"Jdeme dál hledat dohodu na čtyřkoalici. Musí ustoupit každá strana. Pokud se situace nevyřeší, nemá smysl zůstávat v rozpadávající se a nefunkční vládě," řekla novinářům šéfka Za lidi Veronika Remišová.

Vládní krizi na Slovensku prohloubil na začátku března požadavek SaS a nejmenší vládní strany Za lidi, aby Matovič odstoupil z funkce, což by podle ústavy znamenalo pád celé vlády. Slovenský premiér o uplynulém víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika podmínek koaličními stranami, včetně personálních. Například SaS se ale odmítla vzdát v případné nové vládě vedení jednoho ze tří ministerstev.

"Nemá smysl, abychom o nové vládě diskutovali se starým premiérem. V oficiálních jednáních budeme pokračovat až poté, co Igor Matovič podá demisi. Očekáváme, že tato jednání povede osoba, kterou paní prezidentka pověří sestavením nové vlády," řekl Sulík.

SaS dlouhodobě tvrdí, že Matovič kvůli svému konfrontačnímu způsobu vedení politiky není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi. Rezignaci Matoviče, jenž podle svých kritiků jen stěží přijímá jiné názory a je pomstychtivý, si podle sondáže přejí více než čtyři pětiny Slováků. Matoviče k demisi už vyzvala i prezidentka Zuzana Čaputová.

Podle Sulíka poslanci jeho strany budou ve sněmovně prozatím hlasovat na základě vlastního rozhodnutí. Kvůli vládní krizi byla schůze sněmovny přerušena do příštího úterý. Už dříve během nynější vládní krize měla koalice problém s prosazováním návrhů v parlamentu, byť vládní strany dosud měly v Národní radě ústavní většinu.

 

Právě se děje

Další zprávy