Americký generál ve výslužbě Mark Kimmitt už dříve pro server Business Insider poznamenal, že pokusit se prorazit ruskou obranu, která zahrnuje řady zákopů, protitankové pasti, minová pole a ostnatý drát, je jako snažit se dostat přes "20 kilometrů pekla".
"Jenom s obrněným tankem už toho moc nezmůžete, protože ta minová pole jsou příliš hluboká a dříve nebo později se tank zastaví a pak ho zničí soustředěná palba," řekl nedávno v rozhovoru s WP náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.
Minová pole odhalila slabiny západních obrněných vozidel včetně tanků Leopard německé výroby. Vojáci si sice pochvalují jejich odolnost - i po najetí na minu většina posádky tanku vyvázne jen s menšími zraněními - ale sama o sobě tato vozidla ruských pozic nedosáhnou. Zalužnyj uvedl, že pro podporu pozemních operací je zapotřebí například moderních stíhaček, jako jsou americké F-16.
Šojgu si minová pole pochvaluje
"Rozvědky států NATO si jsou vědomé vysoké účinnosti našich obranných linií, minových polí a kvalitní práce armády a útočného letectva při provádění preventivních úderů na nepřátelské cíle. Označují také nejvyšší odolnost našich vojáků a velmi rychlou adaptaci velitelů na měnící se okolnosti," pochvaloval si situaci podle agentury Reuters ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Ukrajinští vojáci na frontě uvádějí, že s použitím už dodaného vybavení váhají. Na západní systémy totiž útočí Rusové prioritně. "Potřebujeme speciální zařízení pro odminování území na dálku," řekl Zalužnyj. Hustě rozeseté miny představují problém právě v Záporožské oblasti, kde ruská armáda očekávala největší nápor ukrajinských sil.
Odminovací technika je navíc podle velitele jedné z jednotek ukrajinské 47. mechanizované brigády hlučná a snadno viditelná, a proto ji mohou ruští vojáci jednoduše zacílit. Podle údajů z otevřených zdrojů byla již téměř třetina obrněných vozidel Bradley, která USA poslaly na Ukrajinu, vyřazena z provozu, píše Business Insider.
Ukrajinští představitelé žádají západní spojence o větší množství odminovacího vybavení, protože podle jejich slov obdrželi méně než patnáct procent tohoto vybavení, o které žádali před protiofenzivou. Ukrajina používá systémy M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC) dodané USA, které jsou podle Zalužného také ničeny. "Na tom není nic špatného. Je jich potřeba hodně," dodal Zalužnyj.
Rusové na vyčištěná místa shazují další miny
Ukrajinští vojáci proto teď čistí minová pole ručně, aby odminovávací systémy ochránili. Chodit s detektorem kovu je ale podle nich nereálné, takže se plazí a při hledání min se spoléhají na svůj zrak. Ruští vojáci následně úsilí těchto jednotek v podstatě anulují, protože mohou shazovat další miny z bezpilotních letounů, a to i na území, které již Ukrajinci vyčistili.
Ministr obrany Oleksij Reznikov spolu se Zalužným naléhavě žádají více odminovacích systémů, například ruční torpédo Bangalore. Jde o výbušnou nálož umístěnou v jedné nebo několika spojených trubkách. Ženisté ho používají k odstraňování překážek, ke kterým by jinak museli přistupovat přímo, případně pod palbou. Bangalorská torpéda se hojně používala v obou světových válkách. Objevila se i v oscarovém snímku Zachraňte vojína Ryana.
"Hodně nás to zpomaluje, protože tahle práce chce klid a čas," říká podplukovník Mykola Moroz, velitel ženijního praporu 128. samostatné horské útočné brigády. "Připravovali jsme se, ale Rusové se také připravovali. Chápou, že ženijní zařízení právě teď řeší klíčový problém a mění pravidla hry, takže chtějí nejdříve všechno zničit," dodává ukrajinský ministr Reznikov.