Washington - Nejstarší a zřejmě nejslavnější národní park v USA Yellowstone se proslavil díky svým stádům bizonů, gejzírům i medvědům grizzly, za kterými každoročně míří tisíce turistů a fotografů. Loni ale yellowstonští medvědi vypadli ze seznamu ohrožených druhů a hrozilo, že americké státy Idaho a Wyoming vydají povolení na odstřel až 23 kusů.
Ochranáři přírody a původní obyvatelé se kvůli tomu obrátili na soud. Ten nakonec trofejní lov medvědů z okolí národního parku zakázal.
Medvědi grizzly se na seznam ohrožených druhů dostali v roce 1975, kdy jich v Yellowstonu zbývalo jen něco přes 130. Od té doby ale jejich počet roste. Odhaduje se, že v národním parku a jeho okolí jich nyní žije na 700.
Loni proto americké úřady vyřadily medvědy grizzly z této oblasti ze seznamu ohrožených druhů. V praxi to znamenalo, že pravomoci spojené s jejich správou přešly na americké státy, na jejichž území leží Yellowstone a jeho okolí. Tedy na Wyoming, Idaho a Montanu.
Wyoming a Idaho v reakci povolily trofejní lov až 23 medvědů grizzly. Bylo by to poprvé po více než 40 letech, co by byl podobný odstřel možný.
Park je pro ně jako ostrov
Následovala rozsáhlá kritika. Na soud se nakonec obrátili ochranáři zvířat a zástupci původních obyvatel, pro které jsou tito medvědi posvátní. Tvrdí, že medvědy ohrožuje v důsledku klimatických změn nedostatek potravy i pytláci. Každý rok taky několik zvířat skončí pod koly aut.
Federální soudce Dana Christensen nejprve vydal dočasný zákaz na jejich odlov - ten měl odstartovat už letos 1. září. Tento týden dal pak ochranářům za pravdu.
Ve svém 48stránkovém rozhodnutí zdůvodnil, proč medvědy grizzly znovu vrací na seznam ohrožených druhů. "Není to o etice lovu nebo o řešení střetů mezi lidmi a medvědy grizzly," zdůraznil soudce.
Pro medvědy je národní park a jeho okolí téměř jako ostrov. Nejsou totiž "napojeni" na další medvědí skupiny například v Kanadě. Grizzly v Yellowstonu a v jeho okolí se tak množí pouze mezi sebou, což do budoucna může ohrozit jejich genofond. "Všechny důkazy nasvědčují tomu, že dlouhodobé přežití medvědů grizzly není jisté kvůli nedostatku genetického materiálu," dodal Christensen.
Ochránci versus trofejní lov
Podle agentury Reuters je to jeden z nejdůležitějších rozsudků spojených se zákonem o ohrožených druzích.
Přišel navíc v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zákon přepsat. Experti se podle agentury Reuters obávají, že se změní tak, aby vyšel vstříc komerčním zájmům na úkor ochrany zvířat.
BREAKING: Victory for Yellowstone and Grand Teton grizzly bears! Safeguards were reinstated after a judge ruled that the decision to strip Endangered Species Act protections from Greater Yellowstone Ecosystem grizzlies was illegal: https://t.co/OSA7lmgWtZ pic.twitter.com/ZJG2TNNe2E
— National Parks Conservation Association (@NPCA) September 25, 2018
Odpůrce lovu podpořila i známá bioložka Jane Goodallová, která se léta zabývá výzkumem primátů. "Neměli bychom zabíjet zvířata pro zábavu," uvedla při své návštěvě Wyomingu.
Medvědi a ochranáři ale ještě nemají vyhráno. Zastánci trofejního lovu i tamní rančeři, kteří dlouhodobě podporují vyřazení medvědů grizzly ze seznamu ohrožených zvířat, se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat. Na jejich stranu se přidá například Národní střelecká asociace (NRA) nebo mezinárodní lovecké sdružení Safari Club International.