Medveděv je v Dagestánu. Vybuchla tam další bomba

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
1. 4. 2010 12:15
Při explozi trhaviny zahynuli dva muži, chystající zřejmě další atentát
Oblíbeným místem útoků severokavkazských teroristů je Dagestán
Oblíbeným místem útoků severokavkazských teroristů je Dagestán | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes přicestoval do severokavkazského Dagestánu, aby se s představiteli místní vlády poradil o dalších krocích, jež chce Moskva podniknout v boji s terorismem. 

Krátce před jeho příletem v této severokavkazské republice zahynuly při explozi nálože dvě osoby, pravděpodobně teroristé, chystající se spáchat pumový atentát.

Šlo zřejmě o islámské radikály, kteří ve svém autě převáželi trhaviny určené pro další útok proti ruským cílům.

Podle policie vozidlo explodovalo na západě Dagestánu. V autě jela ještě další osoba, jež byla s vážnými zraněními převezena do nemocnice.

„Podle předběžných informací došlo zřejmě ke spontánní explozi trhaviny, kterou posádka v autě převážela," cituje agentura Reuters místního policejního mluvčího

Utrhli jsme jim hlavy, to ale nestačí

O tom, jakou důležitost své cestě do Dagestánu šéf Kremlu přisuzuje, svědčí nejlépe fakt, že ho při ní doprovází ředitel Federální bezpečnostní služby Alexandr Bortikov a ministr vnitra Rašid Nurgalijev.

.
Medveděv je odhodlán tvrdě potírat terorismus šířený na území Ruska z Kavkazu
Medveděv je odhodlán tvrdě potírat terorismus šířený na území Ruska z Kavkazu | Foto: Reuters

"Utrhli jsme hlavu nejpodlejším banditům, zdá se ale, že to nestačí. Ve vhodný okamžik je dostihneme a všechny potrestáme tak, jak jsme to udělali s jejich předchůdci," prohlásil Medveděv po setkání s představiteli severokavkazské republiky.

Moskva svedla s kavkazskými národy řadu válek, ty poslední se odehrály v letech 1994-96 a 1999-2000 v Čečensku. Čečenští povstalci časti odpovídali na ofenzivy federálních sil teroristickými útoky uskutečňovanými na území vlastního Ruska.

Poté, co ruské bezpečnostní síly postupně zlikvidovaly čečenské vůdce Ruslana Gelajeva, Šamila Basajeva a Aslana Maschadova, aktivity povstalců značně ochably.

Tři akce ve čtyřech dnech

Dnešní exploze v Dagestánu představuje už třetí akci severokavkazských teroristů v posledních dnech. Ve středu, dva dny po tragických útocích v moskevském metru, otřásly další exploze dagestánským městem Kizljar. Vyžádaly si nejméně dvanáct obětí.

Podle agentury RIA Novosti se atentáty odehrály v rozmezí dvaceti minut. Pachatel se na okraji města dopustil dopravního přestupku, ale na výzvu policistů nezastavil a zamířil do centra. Když vůz policie zablokovala, řidič odpálil nálož.

Druhý sebevražedný atentátník oblečený do policejní uniformy se odpálil ve chvíli, kdy se kolem zničeného automobilu srotil dav lidí. V místě exploze zůstal kráter o průměru šesti metrů.

Pondělní pumové útoky dvou sebevražedných atentátnic si v ruském hlavním městě vyžádaly 39 obětí a desítky zraněných. K odpovědnosti za tento čin se včera na své webové stránce přiznal vůdce severokavkazských islámských povstalců Doku Umarov.

Dvě z obětí byly na hřbitovech v okolí Moskvy pohřbeny včera, většina smutečních obřadů se ale chystá terpve dnes.

 

Právě se děje

Další zprávy