Medveděv je v Dagestánu. Vybuchla tam další bomba

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
1. 4. 2010 12:15
Při explozi trhaviny zahynuli dva muži, chystající zřejmě další atentát
Oblíbeným místem útoků severokavkazských teroristů je Dagestán
Oblíbeným místem útoků severokavkazských teroristů je Dagestán | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes přicestoval do severokavkazského Dagestánu, aby se s představiteli místní vlády poradil o dalších krocích, jež chce Moskva podniknout v boji s terorismem. 

Krátce před jeho příletem v této severokavkazské republice zahynuly při explozi nálože dvě osoby, pravděpodobně teroristé, chystající se spáchat pumový atentát.

Šlo zřejmě o islámské radikály, kteří ve svém autě převáželi trhaviny určené pro další útok proti ruským cílům.

Podle policie vozidlo explodovalo na západě Dagestánu. V autě jela ještě další osoba, jež byla s vážnými zraněními převezena do nemocnice.

„Podle předběžných informací došlo zřejmě ke spontánní explozi trhaviny, kterou posádka v autě převážela," cituje agentura Reuters místního policejního mluvčího

Utrhli jsme jim hlavy, to ale nestačí

O tom, jakou důležitost své cestě do Dagestánu šéf Kremlu přisuzuje, svědčí nejlépe fakt, že ho při ní doprovází ředitel Federální bezpečnostní služby Alexandr Bortikov a ministr vnitra Rašid Nurgalijev.

.
Medveděv je odhodlán tvrdě potírat terorismus šířený na území Ruska z Kavkazu
Medveděv je odhodlán tvrdě potírat terorismus šířený na území Ruska z Kavkazu | Foto: Reuters

"Utrhli jsme hlavu nejpodlejším banditům, zdá se ale, že to nestačí. Ve vhodný okamžik je dostihneme a všechny potrestáme tak, jak jsme to udělali s jejich předchůdci," prohlásil Medveděv po setkání s představiteli severokavkazské republiky.

Moskva svedla s kavkazskými národy řadu válek, ty poslední se odehrály v letech 1994-96 a 1999-2000 v Čečensku. Čečenští povstalci časti odpovídali na ofenzivy federálních sil teroristickými útoky uskutečňovanými na území vlastního Ruska.

Poté, co ruské bezpečnostní síly postupně zlikvidovaly čečenské vůdce Ruslana Gelajeva, Šamila Basajeva a Aslana Maschadova, aktivity povstalců značně ochably.

Tři akce ve čtyřech dnech

Dnešní exploze v Dagestánu představuje už třetí akci severokavkazských teroristů v posledních dnech. Ve středu, dva dny po tragických útocích v moskevském metru, otřásly další exploze dagestánským městem Kizljar. Vyžádaly si nejméně dvanáct obětí.

Podle agentury RIA Novosti se atentáty odehrály v rozmezí dvaceti minut. Pachatel se na okraji města dopustil dopravního přestupku, ale na výzvu policistů nezastavil a zamířil do centra. Když vůz policie zablokovala, řidič odpálil nálož.

Druhý sebevražedný atentátník oblečený do policejní uniformy se odpálil ve chvíli, kdy se kolem zničeného automobilu srotil dav lidí. V místě exploze zůstal kráter o průměru šesti metrů.

Pondělní pumové útoky dvou sebevražedných atentátnic si v ruském hlavním městě vyžádaly 39 obětí a desítky zraněných. K odpovědnosti za tento čin se včera na své webové stránce přiznal vůdce severokavkazských islámských povstalců Doku Umarov.

Dvě z obětí byly na hřbitovech v okolí Moskvy pohřbeny včera, většina smutečních obřadů se ale chystá terpve dnes.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy