Mečiar čeká na zázrak. Rodáci s ním

Tomáš Fránek
30. 5. 2006 0:00
Ladomerská Vieska - Teď je Mečiar ten špatný, všichni na něj plivou, on ale zase vstane, zní z jeho rodné vísky. Kousek dál ale Slováci mluví jinak.

Od roku 1991 vyhrál Vladimír Mečiar se svým Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) všechny parlamentní volby. V posledních dvou mu to nebylo nic platné a skončil v opozici.

Letos poprvé by mohl k vítězství tohoto politika, jedněmi označovaného za člověka, který samostatné Slovensko postavil na nohy, a druhými naopak za toho, který zemi přinesl to nejhorší, přispět snad jen zázrak.

HZDS je ve většině předvolebních průzkumů na druhém místě s velkou ztrátou na vedoucí Směr a v jedné z posledních sondáží se před Mečiarovo hnutí dostala i SDKÚ premiéra Dzurindy. Ve včera zveřejněném průzkumu pro deník Pravda je HZDS dokonce až na čtvrtém místě.

Jak si vede Slovensko po osmi letech vlády pravicového premiéra Mikuláše Dzurindy? Přiblížíli jsme vám to ve čtyřech předvolebních reportážích. Již dříve publikované články z Trenčína, Žiliny a Nižné zobrazíte kliknutím na infoboxy v mapě.

Moji rodáci mi rozumějí

I když ve většině volebních klání HZDS získalo o něco více hlasů, než mu předpovídaly průzkumy, nynější ztráta je obrovská. "Navíc kampaň HZDS je nevýrazná, ani kočka ani pes," říká politolog Milan Kardoš.

Mečiar tak může jen snít o tom, že by se znovu stal slovenským premiérem. A jeho rodná obec Ladomerská Vieska se tak nemůže těšit na to, že by stejně jako v minulosti dostala dotace z premiérského rezervního fondu.

Obec, kde se Mečiar narodil, totiž v době, kdy stál v čele vlády, dostala stovky tisíc korun na plynofikaci a výstavbu nového stadionu. (Podobně štědře se ke své rodné obci zachoval také nynější premiér Mikuláš Dzurinda).

Infobox

Jakou podporu mělo Mečiarovo HZDS v parlamentních volbách

  • 1992: 37,26 % (vítězství). Vladimír Mečiar se stal předsedou vlády
  • 1994: 34,96 % (vítězství), Vladimír Mečiar se stal předsedou vlády
  • 1998: 27 % (vítězství), HZDS skončilo v opozici
  • 2002: 19,5 % (vítězství), HZDS skončilo v opozici
  • 2006: ?

Ladomerská Vieska, která leží v blízkosti Žiaru nad Hronom, je místem, kde měl Vladimír Mečiar stále jistotu, že ho velká část lidí podpoří. Dokonce se jí mezi lidmi přezdívalo Mečiarovce.

V předchozích parlamentních volbách v ní Mečiar získal přes padesát procent, v prezidentských pak více než sedmdesát procent.

Všichni na něho plivají

Místní ale přiznávají, že Mečiarova podpora není už zdaleka tak velká jako v minulosti, ačkoli neklesá tak rychle jako jinde. V komunálních volbách před čtyřmi roky už HZDS, jediná politická strana, která v obci působí, tak úspěšné nebylo.

V obci, kde je asi šest set voličů, se do zastupitelstva nedostal ani bratr Vladimíra Mečiara Milan, ani jeho žena Marta, a strana získala pouze dvě křesla.

Vladimíra Mečiara zde letos budou volit nebo mu aspoň přiznávají zásluhy o rozvoj Slovenska především starší lidé, ti mladší už mají jiné favority.

"I když už Vlado Mečiar není tak populární, volit ho budu. Všichni na něho plivají, je to ale silná osobnost, on zase vstane a bojuje," říká starší muž, podobně jako další ale svoje jméno říci nechce. "Teď je Mečiar ten špatný, na jeho zásluhy se zapomíná, nechci mít žádné problémy," vysvětluje.

Podobný názor mají i další postarší lidé. "I když se mně zdá Vladimír Mečiar už hodně unavený - vždyť na něj pořád někdo útočí a odchází od něj ti, kterým věřil - tak můj hlas dostane," dodává Peter Nesnadný.

Starostka obce Eva Martinovská, která kandidovala právě za HZDS, podobně jako před předchozími parlamentními nebo prezidentskými volbami, nechce situaci komentovat. "Přijeďte jindy, teď by se to mohlo spojovat s tím, že volíme Vlada jenom proto, že od něho něco chceme," říkala například před druhým kolem prezidentských voleb.

Naše problémy nikdo neřeší

To v nedalekém Žiaru nad Hronom, jehož součástí byla Ladomerská Vieska ještě na počátku devadesátých let, už lidé Vladimíra Mečiara, který ve městě kdysi působil jako úředník na městském úřadě,  tak kladně nehodnotí. "Možná mělo to, co dělal, nějaký význam na začátku devadesátých letech, ale teď už je to podle mne unavený muž, který nemá co říct a měl by z politiky zmizet," říká Marián Sitek. 

Žiar, původně Svatý Kříž, se stal městem a získal na významu až poté, co v něm vyrostla na počátku padesátých let minulého století velká hliníkárna.

Podle údajů slovenského ministerstva životního prostředí patří Žiar mezi silně znečištěné oblasti, ve městě a okolí je vysoká, téměř patnáctiprocentní nezaměstnanost.

A lidé ve městě už pět let bojují proti trase rychlostní komunikace, která má město odříznout od řeky Hron a vést v blízkosti barokního parku. Tento projekt označili za rizikový také ekologové a varovali Evropskou komisi před dotováním výstavby této silnice.

Proto se tu často setkáte s odpovědí, že lidé neví koho budou volit nebo že už politikům nevěří. "Naše problémy nikdo z politiků nevyřešil. Ať už Mečiar nebo ti, co přišli po něm. Situace se tu zlepšuje jen velmi pomalu," vysvětluje Alžběta Slováková.

Mečiar se nabízí vpravo i vlevo

Mečiar i jeho politická strana se může po volbách stát jazýčkem na vahách, který převáží vládní moc na jednu či druhou stranu. A samotný Mečiar i jeho spolustraníci už podle politologů vysílají pozitivní signály jak pravicovým, tak levicovým stranám.

O reformách pravicové vlády nemluví až tak kriticky, některé dokonce chválí. A už naznačují, že HZDS není jenom Mečiar. Ten zase nevyloučil možnost, že by HZDS po volbách spolupracovalo s levicovou stranou Směr, která jasně vede předvolební průzkumy.

"Slovenská předvolební kampaň je zvláštní tím, že strany moc voličům neříkají, s kým by chtěli vládnout, a nechávají si v podstatě otevřená vrátka pro jednání po volbách. A to je velký rozdíl proti minulým volebním kláním, kde proti sobě stála jasně levice a pravice," říká politolog Milan Kardoš.

Jasné "ne" říkají jen křesťanští demokraté

Jednoznačně vládu s HZDS zatím vyloučilo pouze Křesťansko-demokratické hnutí (KDH). O tom, že nechce s Mečiarem vládnout, nyní začal mluvit také premiér Mikuláš Dzurinda. A to především proto, co se na Slovensku dělo v letech 1995 až 1998. "Slušný člověk v této zemi nebude klidný, dokud nebude vědět, kdo zavraždil Róberta Remiáše nebo kdo unesl Michala Kováče mladšího," uvedl Dzurinda.

Mečiar přitom už není tak nepřijatelný ani pro zahraničí. Ještě v roce 2002 tehdejší velvyslanec USA při NATO Nicolas Burns prohlásil, že pokud bude HZDS ve vládě, Slovensko nedostane pozvánku do aliance.

"Jde o úplně jinou situaci než před čtyřmi lety. Nejen HZDS, ale i Slovensko se změnilo, nejsou už takové obavy z dalšího vývoje," řekla deníku Sme britská politoložka Karen Hendersonová. "I když jistá opatrnost je stále na místě," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy