Slovensko se bouří. Kvůli Paroubkovi

Tomáš Fránek
2. 5. 2006 14:40
Bratislava/Brno - Slovenským vládním politikům se přestaly líbit výroky českého premiéra Jiřího Paroubka o reformách na Slovensku.

Vyjádření českého premiéra, který kritiku slovenských reforem používá jako zbraň proti občanským demokratům, jsou podle slovenských ministrů a poslanců nekorektní, urážlivé a vycházejí z nepřesných údajů.

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš Paroubka obvinil, že neadekvátně a nekorektně vstoupil do volební kampaně v cizím státě. Podle něj navíc český premiér nemá přesné informace.

Infobox

Průměrná hrubá měsíční mzda na Slovensku (ve slovenských korunách)

  • 2000 - 11 430
  • 2001 - 12 365
  • 2002 - 13 511
  • 2003 - 14 365
  • 2004 - 15 825
  • 2005 - 17 274

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku (v českých korunách):

  • 2000 - 13 614
  • 2001 - 14 793
  • 2002 - 15 866
  • 2003 - 16 917
  • 2004 - 18 035
  • 2005 - 19 030

 

"Rozdíly mezi průměrnými mzdami se snižují a když po volbách nedojde ke zrušení reforem, trend dobíhání českých platů bude pokračovat," uvedl v diskusním pořadu Slovenského rozhlasu Mikloš.

Někteří hrozí i oficiálním protestem

Reagoval tím na prohlášení Paroubka, že výsledkem slovenských reforem je to, že zatímco na Slovensku je průměrná mzda 13 tisíc korun, v Česku je přes devatenáct tisíc korun.

Někteří slovenští politici zašli ještě dál. Místopředseda křesťanských demokratů Pavol Minárik dokonce uvedl, že pokud by nešlo o výroky ve vrchlolící předvolební kampani, vyzval by ministra zahraničních věcí, aby protestoval u českého velvyslance.

"Čechy mají svého Paroubka, my máme zase své komunisty," uvedl Minárik v České televizi.

Paroubek: Dzurinda si začal

Paroubek obvinil slovenského premiéra Mikuláše Dzurindu z toho, že to byl on, kdo první začal zasahovat do kampaně v Česku, když vydal společné prohlášení s ODS. "Když někdo udělá politickou chybu a začne hovořit o skvělých reformách na Slovensku, tak proč bych to nevyužil," uvedl český premiér.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda se k situaci v Česku v rámci kampaně odmítá vyjadřovat.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda se k situaci v Česku v rámci kampaně odmítá vyjadřovat. | Foto: Reuters

Dzurinda se odmítl zúčastnit debaty lídrů české a slovenské pravice a levice v České televizi s tím, že do voleb v Česku zasahovat nechce.

ČSSD fandí Směru

Paroubek několikrát zopakoval, že na porovnání situace v Česku a na Slovensku nevidí nic špatného a bude v něm pokračovat.  "Já myslím, že to naše vztahy nenaruší. A kromě toho si myslím, že budoucí slovenská vláda bude složená jinak než ta současná," uvedl Paroubek.

V předvolebních průzkumech totiž stále jasně vede levicový Směr, zatím však není jasné, s kým by mohl vládnout.

Právě Směr ve slovenské předvolební kampani ČSSD výrazně podporuje. Sociální demokracie navíc zařadila Slovensko vedle Estonska, Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Ruska nebo Gruzie mezi země, kam nabízí soutěž o zájezd. Vítěz soutěže může jet do země, kde se platí rovná daň a má podle sociálních demokratů zažít, jak se žije v takových zemích.

Jiří Paroubek ve slovenské kampani otevřeně podporuje šéfa opozičního Směru Roberta Fica.
Jiří Paroubek ve slovenské kampani otevřeně podporuje šéfa opozičního Směru Roberta Fica. | Foto: čtk

Analytici: Vztahy se nezmění

Politologové jsou přesvědčeni, že ani vyhrocené výroky v předvolební kampani nic nezmění na nadstandardních vztazích obou zemí.

"Je to zbytečné z obou stran, porovnáná se neporovnatelné, pletou se hrušky s jablkama, jak se to komu hodí. Útoky na sousední stát jsou ale každopádně zbytečné," uvedl politolog Ivan Kalinský.

Podle něj navíc výroky z obou stran hranice budou mít větší vliv na situaci na Slovensku než v Česku. "Slováci se mnohem víc porovnávají s okolními zeměmi," dodal politolog.

 

Právě se děje

Další zprávy