reklama
 
 

McCain odhalil karty, na Bílý dům půjde s ženou

29. 8. 2008 18:53
První viceprezidentkou se může stát guvernérka Aljašky

Dayton - Kandidát Republikánské strany na post amerického prezidenta John McCain si coby kandidáta na post viceprezidenta vybral guvernérku Aljašky Sarah Palinovou.

Oficiálně ji poprvé představil svým příznivcům jako "příští viceprezidentku" na předvolebním mítinku v Daytonu ve státě Ohio.

"Je přesně tím, koho potřebuji," prohlásil McCain před nadšeným patnáctitisícovým davem v den svých 72. narozenin.

Guvernérka místo exguvernéra

Palinové je 44 let a je matkou pěti dětí. Je mimo jiné zapřisáhlou odpůrkyní potratů a sňatků homosexuálních párů, dlouholetou členkou sdružení držitelů střelných zbraní (NRA) a propagátorkou těžby ropy v přírodních rezervacích na Aljašce.

Než se v roce 2006 stala coby první žena v dějinách guvernérkou Aljašky, kam se s rodiči přestěhovala z rodného Idaha už jako malé dítě, působila v komunální politice.

Až do chvíle, co byla McCainova volba oznámena, byl za jeho nejpravděpodobnějšího partnera pro boj o Bílý dům považován bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, který s ním změřil síly v letošních prezidentských primárkách.

Čtěte více: Obama zmizel ze záře reflektorů, na tahu je McCain

Laso pro příznivce Hillary?

Analytici v prvních reakcích označili McCainovu volbu za chytrý tah, jenž mu může zajistit i některé hlasy z tábora demokratů, kteří se těžce smiřují s tím, že si Barack Obama nevybral za svého kandidáta na viceprezidenta Hillary Clintonovou, ale senátora Josepha Bidena.

Čtěte také: Pojďme s Barackem, řekla Hillary. Její lidé nechtějí

Sama Palinová ve svém bouřlivě přijatém projevu v Daytonu zmínila, že "ženy ve Spojených státech (po vyřazení Hillary Clintonové) ještě neřekly poslední slovo".

Za největší problém z pohledu republikánského voliče však odborníci považují skutečnost, že je Palinová na celonárodní úrovni prakticky neznámou političkou. I moderátoři a komentátoři televize CNN připustili, že se během dneška museli dohodnout, jak její jméno vůbec správně vyslovovat.

Nominační sjezd Republikánské strany, kde mají McCain i Palinová oficiálně přijmout své volební nominace, by měl začít v pondělí v Minnesotě. 

Údajně se však uvažuje, že bude jeho konání odloženo kvůli hrozbě přírodní pohromy na jihu Spojených států, kam míří hurikán Gustav:

Čtěte více: McCain zvažuje přesunutí sjezdu. Důvodem je hurikán

autor: pav | 29. 8. 2008 18:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama