Obama zmizel ze záře reflektorů, na tahu je McCain

gaz
29. 8. 2008 9:59
Republikánský kandidát představí svého viceprezidenta
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Washington - Demokratický uchazeč o funkci amerického prezidenta Barack Obama, který ve čtvrtek na sjezdu v Denveru oficiálně přijal nominaci své strany pro boj o Bílý dům, svého kandidáta na viceprezidenta ohlásil už na konci minulého týdne.

Jeho republikánský konkurent John McCain by tak měl učinit v nejbližších hodinách. Už dnes totiž mají oba společně vystoupit v Daytonu v Ohiu.

Čtěte také: Ukončím Bushovu katastrofu, slíbil Američanům Obama

Bude to Romney?

Za hlavního favorita je považován bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, který neúspěšně soupeřil s McCainem v letošních prezidentských primárkách.

Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Romney je nejen politik, ale také úspěšný byznysmen a McCain by mohl v kampani poukázat na jeho ekonomické zkušenosti. Právě špatný stav americké ekonomiky je nejdůležitějším volebním tématem a republikánský kandidát na prezidenta se v této oblasti netěší velké důvěře voličů.

Mormon Romney je také silně nábožensky založen a jeho nominací by si McCain zajistil podporu těch konzervativních křesťanů, kterým přijde jeho přístup k víře příliš vlažný.

Také by mu to pravděpodobně pomohlo získat Nevadu se silnou mormonskou komunitou, kde je úspěch republikánského senátora na vážkách.

Pawlenty, Ridge, Lieberman

Jak s Romneym, tak případně s jeho největším konkurentem, minnesotským guvernérem Timem Pawlentym, získá McCainův tým v očích Američanů jednu výhodu - bude v něm někdo, kdo už má zkušenosti s vládnutím, což není pro voliče v USA zanedbatelné.

Podobné by to bylo i u dalšího jména, o kterém se mluví - bývalého pensylvánského guvernéra Toma Ridge. Spekulace přiživil ve čtvrtek sám McCain, když se o něm pochvalně vyjádřil v interview pro pittsburghské rádio.

Obama i jeho viceprezidentský kandidát Joe Biden jsou "jen" senátoři.

Posledním na seznamu McCainových potenciálních společníků je nezávislý demokrat Joe Lieberman, který už na viceprezidenta kandidoval roku 2000. Tehdy si ho vybral demokrat Al Gore.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy