Obama zmizel ze záře reflektorů, na tahu je McCain

gaz
29. 8. 2008 9:59
Republikánský kandidát představí svého viceprezidenta
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Washington - Demokratický uchazeč o funkci amerického prezidenta Barack Obama, který ve čtvrtek na sjezdu v Denveru oficiálně přijal nominaci své strany pro boj o Bílý dům, svého kandidáta na viceprezidenta ohlásil už na konci minulého týdne.

Jeho republikánský konkurent John McCain by tak měl učinit v nejbližších hodinách. Už dnes totiž mají oba společně vystoupit v Daytonu v Ohiu.

Čtěte také: Ukončím Bushovu katastrofu, slíbil Američanům Obama

Bude to Romney?

Za hlavního favorita je považován bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, který neúspěšně soupeřil s McCainem v letošních prezidentských primárkách.

Mitt Romney
Mitt Romney | Foto: Reuters

Romney je nejen politik, ale také úspěšný byznysmen a McCain by mohl v kampani poukázat na jeho ekonomické zkušenosti. Právě špatný stav americké ekonomiky je nejdůležitějším volebním tématem a republikánský kandidát na prezidenta se v této oblasti netěší velké důvěře voličů.

Mormon Romney je také silně nábožensky založen a jeho nominací by si McCain zajistil podporu těch konzervativních křesťanů, kterým přijde jeho přístup k víře příliš vlažný.

Také by mu to pravděpodobně pomohlo získat Nevadu se silnou mormonskou komunitou, kde je úspěch republikánského senátora na vážkách.

Pawlenty, Ridge, Lieberman

Jak s Romneym, tak případně s jeho největším konkurentem, minnesotským guvernérem Timem Pawlentym, získá McCainův tým v očích Američanů jednu výhodu - bude v něm někdo, kdo už má zkušenosti s vládnutím, což není pro voliče v USA zanedbatelné.

Podobné by to bylo i u dalšího jména, o kterém se mluví - bývalého pensylvánského guvernéra Toma Ridge. Spekulace přiživil ve čtvrtek sám McCain, když se o něm pochvalně vyjádřil v interview pro pittsburghské rádio.

Obama i jeho viceprezidentský kandidát Joe Biden jsou "jen" senátoři.

Posledním na seznamu McCainových potenciálních společníků je nezávislý demokrat Joe Lieberman, který už na viceprezidenta kandidoval roku 2000. Tehdy si ho vybral demokrat Al Gore.

 

Právě se děje

Další zprávy